متخصص ارتوپدی ، جراح استخوان و مفاصل و فوق تخصص جراحی زانو در تهران و کرج 
 

علائمی که خبر از پارگی مینیسک زانو می‌دهد!

مفصل زانو بزرگترین و در عین حال یکی از پیچیده‌ترین مفاصل در انسان است، میزان شیوع زانو درد طی ۲۰ سال گذشته افزایش داشته و همان طور که می‌دانیم اجزای زیادی در مفصل زانو وجود دارند که صدمه به آن‌ها می‌تواند منجر به زانو درد شود.

 
 
مینیسک‌های زانو کارکرد‌های بیومکانیکی مهمی در جهت حفظ و سلامت زانو ایفا می‌کنند. ازجمله اینکه نقش یک بالشتک را دارند که با جذب بیش از ۵۰ درصد نیرو‌های وارده به زانو و افزایش سطح تماس استخوانی، از صدمه رسیدن به غضروف مفصلی و در نتیجه ارتروز پیشگیری می‌کنند.

 مینیسک‌ها همچنین باعث ثبات و پایداری زانو‌ها در حین خم و راست شدن و حرکات چرخشی می‌شوند. علاوه بر آن نقش انتقال وزن از ران به ساق و انتقال پیام‌های حس عمقی به مراکز عصبی بالا و مغز را نیز بر عهده دارند.

پزشکان با اشاره به اینکه پارگی مینیسک یافته غیر شایعی نیست، می گویند: میزان وقوع این آسیب از آنچه که قبلا فکر می‌شد بیشتر است و احتمال آسیب و پارگی منسیک در مردان فعال بیشتر از زنان است و افزایش سن شانس آسیب مینیسک را بالاتر می‌برد. در حدود ۷۵ درصد از بافت مینیسک از طریق مایع «سینوویال» تغذیه و ۲۵ درصد خارجی آن از طریق عروقی است که در کناره خارجی آن است، با افزایش سن خون رسانی به مینیسک‌ها کاهش می‌یابد و در صورت آسیب سرعت و میزان ترمیم آن کمتر از گذشته می‌شود.

 علایم پارگی و آسیب به مینیسک‌های زانو بستگی به فاکتور‌های مختلف ازجمله به وسعت و محل آسیب دارد و می‌تواند مجزا و یا در ترکیب با سایر بافت‌ها و رباط‌های رخ دهد. در نظر بگیرید که جوانی در حین چرخش شدید و کشیدگی زانو صدایی شبیه بشکن یا ترکیدگی چیزی را در زانوی خود احساس و بدنبال آن درد و سپس تورمی که طی ساعات و روز‌های آینده به تدریج افزایش یافته، این نشانه‌ها می‌تواند از علائم پارگی مینیسک باشد.

 در موارد خفیف درد و تورم به مرور کاهش پیدا می‌کند، ولی با هر فعالیتی بخصوص خم کردن زانو، درد و تورم باز میگردد. از علامت شایع دیگر قفل کردن زانوست به این معنی که بیمار از این موضوع شاکی‌ست که هنگام راست کردن زانو درهنگام حرکت از حالت نشسته به ایستاده در حدود زاویه ۲۰ تا ۴۵ درجه مفصل گیر کرده و با شنیدن مختصر صدا باز می‌شود. احساس خالی کردن زانو حین راه رفتن از دیگرعلایم پارگی مینیسک است.

 تظاهرات و نشانه‌های آسیب و پارگی مینیسک در نوجوانان و بزرگسالان با هم متفاوت است همچنان که علت و نوع پارگی هم می‌تواند متفاوت باشد.

در نوجوانان و جوانان و عمدتا در افراد زیر ۴۰ سال، پارگی مینیسک‌ها بیشتر ناشی از ضربه و یا چرخش روی زانوی نسبتا خمیده مثلا در حین بازی فوتبال رخ می‌دهد و زمان وقوع آن به خوبی مشخص است در صورتی که در بزرگسالی و بالای ۵۵ سالگی این آسیب‌ها معمولا فرسایشی است و فرد ممکن است به خوبی بیاد نداشته باشد که کی و کجا این اتفاق رخ داده است و ممکن است شاهد تورم واضحی نباشید.

متخصصان در پاسخ به این پرسش که آیا پارگی مینیسک نیاز به جراحی دارد یا خیر، گفت: در واقع یکی از فاکتور‌های تعیین کننده که در این موضوع، میزان و طریقه پارگی مینیسک‌ها و وجود یا عدم وجود ثبات و ناپایداری در زانو بدنبال این آسیب هاست و در جراحی هم بر اساس معیار‌هایی ارتوپد تصمیم به ترمیم یا برداشتن آن می‌کند. بعنوان مثال خط اول درمان در پارگی‌های فرسایشی مینیسک در افراد مسن‌تر بصورت غیر جراحی و بر اساس یک برنامه فیزیوتراپی ساختارمند هست در صورتی که در یک جوان فعال با پارگی عرضی مینیسک بهترین حالت جراحی ترمیمی است. در هر صورت استراحت، سرما درمانی، بانداژ فشاری و بالا نگه داشتن زانو در دو تا سه روز اول در کاهش درد و تورم توصیه می‌شود. مراقبت و انجام توانبخشی بدنبال جراحی مینیسک هم در میزان بهبودی و برگشت به کار تاثیر بسزایی دارد.
 
منبع:جام جم
 • Hits: 537
 • کاهش کمر درد با انجام تمرین های یوگا

   

  با توجه به نظر فیچی، فعالیت های روتین روزمره، مانند تمام طول روز پشت میز نشینی و یا حمل و نقل با اتومبیل؛ در مسافت های طولانی می تواند سبب مشکلات و کمر درد گردد.

  ادامه مطلب ...

 • کشش های سیاتیک؛ پنج تمرین آسان برای تسکین درد سیاتیک

  اگر درد سیاتیک دارید ممکن است دردی را تجربه کنید که از میان باسن شما عبور می کند و از پشت ساق پا به پایین حرکت می کند.

  ادامه مطلب ...

 • بیمار ارتوپدی چطور معاینه میشود؟

  Orthopedic Surgery(جراحی ارتوپدی) در علم پزشکی بعنوان یک شاخه محسوب می شود که به اصلاح ناهنجاری های مفاصل و استخوان ها و درمان بیماری ها ربط دارد.

  ادامه مطلب ...

 • کوندرو مالاسی پاتلا (نرمی غضروف كشكك زانو)

   

  اغلب بيماران از درد جلوی زانو شكايت دارند كه بيشتر به دنبال نشستن طولانی مدت و در وضعیتی ثابت ايجاد می شود

  ادامه مطلب ...

 • در مورد پوکی استخوان بیشتر بدانید

   

  اگر پزشک فکر کند که شما به پوکی استخوان مبتلا هستید، شروع به سنجش شرایط می کند تا ببیند قد شما کوتاه تر شده است یا خیر.

  ادامه مطلب ...

 • آیا کمردرد من سیاتیک است؟

  سیاتیک، طولانی‌ترین عصب داخل بدن ما است که از لگن تا انتهای پا ادامه دارد و در طول مسیر خود به شاخه‌های متعددی تقسیم می‌شود.

  ادامه مطلب ...

 • کاهش کمر درد با انجام تمرین های یوگا
 • کشش های سیاتیک؛ پنج تمرین آسان برای تسکین درد سیاتیک
 • بیمار ارتوپدی چطور معاینه میشود؟
 • کوندرو مالاسی پاتلا (نرمی غضروف كشكك زانو)
 • در مورد پوکی استخوان بیشتر بدانید
 • آیا کمردرد من سیاتیک است؟