متخصص ارتوپدی ، جراح استخوان و مفاصل و فوق تخصص جراحی زانو در تهران و کرج 
 

جراحی تعویض مفصل زانو

 زانو درد یکی از بدترین دردهایی است که زندگی شخص را دچار اختلال می کند. روش های زیادی برای درمان پوکی استخوان زانو وجود دارد که یکی از این روش ها جراحی تعویض مفصل زانو است.

 

چه کسانی به تعویض مفصل زانو نیاز دارند؟

اگر زانوی شما دچار درد، سفتی و بی ثباتی شده است و یا کارآیی خود را از دست داده است و زندگی و فعالیت های روزمره شما را تحت تاثیر قرار می دهد فقط به تعویض مفصل زانو احتیاج دارید.

 

جراحی تعویض مفصل زانو

در یک زانوی سالم، انتهای استخوان ران و استخوان ساق پا با غضروف محکمی پوشانده شده است که به استخوان ها این اجازه را می دهد که به راحتی حرکت کنند. بیماری آرتروز به این غضروف محکم آسیب می رساند و باعث باریک شدن غضروف می شود. در جاهایی که غضروف ممکن است دچار سایش شود، استخوان ها به یکدیگر سائیده می شوند.

در عمل تعویض مفصل زانو، انتهای سائیده شده استخوان و هر غضروف محکم باقی مانده، برداشته شده و با قطعات فلزی و پلاستیکی تعویض می شوند. پلاستیک شبیه یک غضروف محکم عمل می کند و به مفصل کمک می کند تا آزادانه حرکت کند. همچنین قسمت های به هم پیوسته مفصل مصنوعی به زانوی شما اجازه می دهد که زانوی خود را خم کرده و همچنین آن را ثابت نگه دارید.

در صورت داشتن آرتروز زانو ، الزاما نیازی به تعویض مفصل زانو ندارید، اما اگر زانوی شما بر اثر آرتروز، آسیب دیده باشد و دارای درد، ناتوانی یا سفتی باشد و اثرات جدی بر فعالیت های روزمره شما می گذارد، ارزش دارد که به فکر آن باشید.

حتی در آن زمان نیز که تصمیم به تعویض مفصل زانو می گیرید، تیم مراقبت های بهداشتی شما همیشه قبل از تعویض مفصل زانو، اقدامات دیگری از جمله درمان های دارویی، فیزیوتراپی و کاهش وزن را به شما پیشنهاد می کنند. اگر علائم شما هنوز قابل کنترل و مدیریت هستند و دارو ها نیز تاثیر گذار می باشند، بهتر است که دست نگه داشته و صبر کنید.

جراح ارتوپد، می تواند در زمینه گزینه های جراحی و مزایا و معایب احتمالی عمل جراحی و یا به تاخیر انداختن عمل جراحی و در نظر گرفتن سن، سلامت و سطح فعالیت های شما، پیشنهادانی را به شما ارائه کند.

بیشتر افرادی که عمل تعویض مفصل زانو را انجام می دهند، بیشتر از ۶۰ سال سن دارند. هر چه زودتر عمل تعویض مفصل زانو را انجام دهید، زیرا احتمال اینکه در آینده به اعمال جراحی بیشتری نیاز داشته باشید، وجود دارد. با این حال، شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه انجام عمل جراحی بهتر است از اینکه صبر کنید تا زانوی شما بسیار سفت شود و یا تغییر شکل پیدا کند.

آیا دلایلی وجود دارد که عمل تعویض مفصل زانو را انجام ندهم؟

متاسفانه ، برخی افراد ممکن است حتی با داشتن بیماری آرتروز خیلی شدید، قادر به انجام جراحی تعویض مفصل زانو نباشند که ممکن است بنا به دلایل زیر باشد :

 • عضلات ران بسیار ضعیف هستند و ممکن است توانایی حمایت از مفصل زانوی جدید را نداشته باشند.
 • زخم های عمیق یا زخم های باز که مدت های طولانی در پوست زیر زانو وجود دارند و خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهند.

انواع مختلف جراحی تعویض مفصل زانو چیست؟

چهار نوع عمل جراحی مهم تعویض مفصل زانو عبارتند از:

 • جراحی تعویض کامل مفصل زانو
 • جراحی تعویض یکپارچه (جزئی) مفصل زانو
 • جراحی تعویض کاسه زانو (آرتروپلاستی پاتلوفومورال)
 • جراحی تعویض اصلاحی مفصل زانو

انواع مختلف جراحی تعویض مفصل زانو و روش های مختلف جراحی وجود دارند که پزشک و جراح ارتوپد باید به شما در انتخاب بهترین گزینه و در نظر گرفتن شرایط زانو و سلامت عمومی به شما کمک کنند.

جراحی تعویض مفصل زانو

انواع جراحی های تعویض مفصل زانو

تعویض کامل مفصل زانو

اکثر عمل های جراحی تعویض کامل مفصل زانو شامل تعویض مفصلی سطحی انتهای استخوان ران (فمور) و مفصل سطحی بالای استخوان ساق پا (درشت نی) است

تعویض کامل مفصل زانو ممکن است شامل تعویض سطح زیر کاسه زانو (استخوان کشکک) با یک پروتز صاف پلاستیکی باشد. برخی جراحان ترجیح می دهند که در صورت امکان، استخوان کشکک طبیعی زانو را حفظ کنند ، اما گاهی اوقات این تصمیم باید در طول عمل جراحی انجام شود.

اگر قبلا یک عمل جراحی برای برداشتن کشکک زانو انجام داده اید، عمل قبلی مانعی برای تعویض مفصل زانو نیست، اما ممکن است بر روی نوع پروتزی که جراح استفاده می کند اثر بگذارد.

قسمت های جدید به طور معمول در جای خود محکم می شوند. اگر از سمنت استفاده نشود، سطح این قسمت های جدید با استخوان پوشیده می شوند و باعث رشد استخوان طبیعی می شود.

یکی دیگر از روش های معمول استفاده از یک پروتز متحرک پلاستیکی است که به قطعات فلزی متصل نیست. این روش ممکن است به کاهش فرسایش در مفاصل جدید کمک کند، اما نشان داده است که نتایج بلند مدت بهتری ندارد.

تعویض یکپارچه (جزئی) مفصل زانو

اگر بیماری آرتروز فقط یک سمت زانوی شما را تحت تاثیر قرار دهد، معمولا برای قسمت داخلی آن، تعویض جزئی مفصل زانو انجام می شود.

زانو از سه بخش تشکیل شده است: میانی، جانبی و کاسه زانو. اگر آرتروز فقط یک سمت زانوی شما را تحت تاثیر قرار دهد، معمولا برای قسمت داخلی آن، امکان تعویض نیم زانو (تعویض جزئی) وجود دارد. از آنجایی که این روش نسبت به روش تعویض کامل زانو، تداخل کمتری با زانو دارد، بهبودی سریع تر و عملکرد بهتری دارد.

تعویض جزئی زانو می تواند از طریق ایجاد یک برش(شکاف) کوچکتر از روش تعویض کامل مفصل زانو انجام شود و همچنین این روش، یک روش حداقل تهاجمی است.یک شکاف کوچکتر ممکن است زمان بهبودی را کاهش دهد.

تعویض جزئی مفصل زانو برای همه افراد مناسب نیست چون شما باید رباط های قوی و سالمی در زانو داشته باشید که گاهی اوقات این موضوع تا موقع انجام عمل جراحی مشخص نمی شود.

تحقیقات نشان می دهند که افرادی که تعویض جزئی مفصل زانو دارند، نسبت به کسانی که تعویض کامل مفصل زانو دارند، بیشتر به عمل جراحی اصلاحی نیاز دارند و بیشتر از ۱ نفر در هر ۱۰ نفر ، بعد از ۱۰ سال به جراحی بیشتری نیاز دارند. با این که این عمل جراحی تداخل کمتری با زانو دارد اما نسبت به تعویض کامل مفصل زانو، پیچیده تر است. بنابراین جراح ممکن است ترجیح دهد که روش تعویض کامل مفصل زانو را به شما پیشنهاد کند.

تعویض جزئی مفصل زانو می تواند در هر سنی انجام شود.در افراد جوان تر، شانس حفظ استخوان بیشتر فراهم می شود که در صورت انجام جراحی اصلاحی ، وجود این استخوان ها مفید هستند. برای افراد سالمند، تعویض جزئی مفصل زانو با درد کمتر و خطر خونریزی کمتری همراه است. اما نتیجه عمل جراحی به جای اینکه به سن فرد بستگی داشته باشد، به نوع آرتروز بستگی دارد.

تعویض کاسه زانو (آرتروپلاستی پاتلوفومورال)

تعویض کاسه زانو شامل تعویض سطح زیرین کاسه زانو و گودی زانو (trochlea) می باشد زیرا تنها قسمت هایی که توسط آرتروز تحت تاثیر قرار می گیرند، کاسه و گودی زانو می باشد.

ممکن است فقط قسمت زیرین کاسه زانو و گودی زانو تعویض شود زیرا تنها قسمت هایی که توسط آرتروز تحت تاثیر قرار می گیرند، کاسه و گودی زانو می باشد که این روش، تعویض پاتلوفومورال یا آرتروپلاستی مفصل پاتلوفومورال نیز نامیده می شود.

این عمل جراحی نسبت به تعویض کامل مفصل زانو، با شکست بیشتری مواجه می شود که ممکن است ناشی از پیشرفت آرتروز به دیگر قسمت های زانو باشد. برخی از جراحان تعویض کامل مفصل زانو را پیشنهاد می کنند زیرا نتایج آن بیشتر قابل پیش بینی می باشد. برخی دیگر از جراحان ترجیح می دهند بقیه مفصل زانو را چنانچه تحت تاثیر آرتروز قرار نگرفته باشد، نگه دارند.

جراحی اصلاحی مفصل زانو

جراحی اصلاحی مفصل زانو در صورتی انجام می شود که شما یک تعویض دوم یا سوم را در یک زانوی خود داشته باشید و یا اگر آرتروز مفاصل شما بسیار شدید باشد.

برخی از افراد ممکن است به نوع پیچیده تری از تعویض زانو نیاز داشته باشند. دلایل معمول برای این کار عبارتند از:

 • از دست رفتن استخوان اصلی به علت بروز آرتروز یا شکستگی استخوان
 • بد شکل شدن زانو
 • ضعیف شدن رباط های اصلی زانو

این نوع تعویض مفصل زانو، معمولا دارای میله بلند تری است که به اجزاء کار گذاشته در زانو این اجازه را می دهدکه در حفره استخوان ثابت باقی بمانند. همچنین ممکن است این اجزاء در مرکز زانو در هم گیر کنند تا یک مفصل برای ایجاد ثبات بیشتر تشکیل دهند. قطعات اضافی فلزی و یا پلاستیکی ممکن است برای پر کردن محل استخوان های برداشته شده یا آسیب دیده مورد استفاده قرار گیرند.

در صورتی که تعویض دوم و یا سوم مفصل زانو بر روی یک زانو داشته باشید، این روش مورد نیاز است و اگر آرتروز بسیار شدید دارید انجام این روش بهتر است.

جراحی تعویض مفصل زانو

عمل زانو چند ساعت طول میکشه ؟

این عمل جراحی، بستگی به پیچیده بودن آن، ممکن است از 45 دقیقه تا بیشتر از دو ساعت طول بکشد.

 

چگونگی بهبودی پس از جراحی تعویض مفصل زانو

اغلب افراد می توانند بین یک تا چهار روز پس از عمل جراحی، از بیمارستان مرخص شوند. شما باید برای مراقبت از زخم خود برنامه ریزی کنید و معمولا از شش هفته بعد از عمل جراحی با پزشک خود ملاقات داشته باشید.

مراقبت های پس از جراحی تعویض مفصل زانو

زانوی جدید شما تا دو سال بعد از عمل جراحی بهبودی پیدا می کند زیرا بافت زخم التیام می یابد و می توانید عضلات خود را حرکت دهید. باید از خودتان مراقب کنید و متوجه بروز مشکلات زیر باشید:

سفت شدن زانو

گاهی اوقات زانو می تواند در هفته های پس از عمل جراحی، بدون هیچ دلیل واضحی، بسیار سفت شود. سعی کنید پای خود را روی پله اول یا پله دوم بگذارید و به نرده های پله تکیه کنید و زانوی خود را خم کنید. این کار به بهبود حرکت و انعطاف پذیری در زانو کمک می کند و مهم است که این حرکات را در بیمارستان نیز انجام دهید. اگر سفتی زانو پس از حدود شش هفته از جراحی بهبود پیدا نکند، ممکن است جراح مجددا زانوی شما را عمل کند که این کار با داروی بیهوشی انجام خواهد شد.

علت درد بعد از تعویض مفصل زانو

درد ناشی از کبودی بدن به واسطه عمل جراحی، در دو ماه اول طبیعی است و احتمالا هنوز هم به مدت 6 هفته بعد از عمل، باید از داروهای مسکن استفاده کنید تا در طول شب بتوانید بخوابید. شما ممکن است تا شش ماه دیگر نیز کمی درد داشته باشید. اگر بعد از این مدت هنوز هم درد دارید ، با فیزیوتراپیست یا پزشک عمومی صحبت کنید.

ورم

تورم یک مشکل بسیار شایع پس از عمل جراحی تعویض مفصل زانو است که به ویژه بر روی قوزک پا و پا تاثیر می گذارد و ممکن است تا سه ماه یا بیشتر پس از عمل، طول بکشد.تورم مچ پا معمولا با افزایش توانایی راه رفتن شما بهبود پیدا می کند.ورم زانو نیز در ماه های اول پس از جراحی نیز شایع است.استفاده از یخ می تواند برای ورم مفاصل بسیار مفید باشد ، اما دقت کنید که پوست خود را از تماس مستقیم با کمپرس یخ محافظت کنید. از کمپرس یخ می توانید تا ۲۰ دقیقه استفاده کنید. بالا آوردن پا بالاتر از ارتفاع کفل (بر روی چهار پایه و یا وسیله ای مشابه آن) روش خوب دیگری برای کاهش تورم است، اما دقت داشته باشید که باید بلند شوید و در هر یک ساعت، به مدت پنج دقیقه راه بروید تا از خطر لخته شدن خون پیشگیری کنید.

 

عفونت

در صورت بروز علائم عفونت ، باید با پزشک عمومی یا بیمارستان خود صحبت کنید.

منبع » دکتر سلام

 • Hits: 309
 • کاهش کمر درد با انجام تمرین های یوگا

   

  با توجه به نظر فیچی، فعالیت های روتین روزمره، مانند تمام طول روز پشت میز نشینی و یا حمل و نقل با اتومبیل؛ در مسافت های طولانی می تواند سبب مشکلات و کمر درد گردد.

  ادامه مطلب ...

 • کشش های سیاتیک؛ پنج تمرین آسان برای تسکین درد سیاتیک

  اگر درد سیاتیک دارید ممکن است دردی را تجربه کنید که از میان باسن شما عبور می کند و از پشت ساق پا به پایین حرکت می کند.

  ادامه مطلب ...

 • بیمار ارتوپدی چطور معاینه میشود؟

  Orthopedic Surgery(جراحی ارتوپدی) در علم پزشکی بعنوان یک شاخه محسوب می شود که به اصلاح ناهنجاری های مفاصل و استخوان ها و درمان بیماری ها ربط دارد.

  ادامه مطلب ...

 • کوندرو مالاسی پاتلا (نرمی غضروف كشكك زانو)

   

  اغلب بيماران از درد جلوی زانو شكايت دارند كه بيشتر به دنبال نشستن طولانی مدت و در وضعیتی ثابت ايجاد می شود

  ادامه مطلب ...

 • در مورد پوکی استخوان بیشتر بدانید

   

  اگر پزشک فکر کند که شما به پوکی استخوان مبتلا هستید، شروع به سنجش شرایط می کند تا ببیند قد شما کوتاه تر شده است یا خیر.

  ادامه مطلب ...

 • آیا کمردرد من سیاتیک است؟

  سیاتیک، طولانی‌ترین عصب داخل بدن ما است که از لگن تا انتهای پا ادامه دارد و در طول مسیر خود به شاخه‌های متعددی تقسیم می‌شود.

  ادامه مطلب ...

 • کاهش کمر درد با انجام تمرین های یوگا
 • کشش های سیاتیک؛ پنج تمرین آسان برای تسکین درد سیاتیک
 • بیمار ارتوپدی چطور معاینه میشود؟
 • کوندرو مالاسی پاتلا (نرمی غضروف كشكك زانو)
 • در مورد پوکی استخوان بیشتر بدانید
 • آیا کمردرد من سیاتیک است؟