متخصص ارتوپدی ، جراح استخوان و مفاصل و فوق تخصص جراحی زانو در تهران و کرج 
 

سن مناسب برای جراحی زانو

در تعویض مفصل زانو اول از همه سن بیمار در نظر گرفته می‌شود؛ باید به گونه ای باشد که فرد تمام معیارهای تعویض را  داشته باشد و آرتروز به حدی پیشرفت کرده باشد که با دارو جواب ندهد.

یک متخصص ارتوپد با اشاره به اینکه در تعویض مفصل زانو ۱۵ سال امید به زندگی بیمار بیشتر می‌شود،گفت:  زمانی که فرد مفصل زانو را تعویض می‌کند، ۱۵ سال زانو جدید برای او کار می‌کند و در نتیجه امید به زندگی در فرد بیش از گذشته می‌شود.

این متخصص با بیان اینکه حداقل سنی که فرد می‌تواند برای تعویض مفصل زانو داشته باشد ۶۰ سال است، خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه هر زانو 15 سال عمر می‌کند فرد باید بالای 60 سال داشته باشد که بعد از گذشت 14 سال بتوانند دوباره تعویض شود.

 

تعویض مفصل زانو  به افراد زیر ۶۰ سال توصیه نمی‌شود

وی با بیان اینکه تعویض مفصل زانو  به افراد زیر ۶۰ سال توصیه نمی‌شود، مطرح کرد: شاخص‌ترین مشکلات تعویض مفصل عفونت، شل شدگی پروتز و دررفتگی است؛ اگر زمان عمل بافت مناسب نباشد ممکن است زانو در برود و مشکلات بعدی به همراه دارد.

این متخصص ارتوپد با تاکید بر اینکه افراد کمتر از 60 سال باید تا رسیدن سن به 60 در تعویض مفصل صبر کنند، گفت: افرادی را داریم که بیش از سن طبیعی‌ از زانوهای خود استفاده کرده‌اند؛ این افراد باید صبر کنند تا سن شناسنامه‌ای  با سن زانوها یکی شود، اگر سن طبیعی فرد ۵۰ سال و کارکرد زانو به ۶۰ سال نزدیک است، فرد باید صبر کند تا سن طبیعی آن به ۶۰ برسد و سن طبیعی با کارکرد زانو یکی شود که در غیر  این صورت با مسکن و روش‌های ترمیم درد زانو را کاهش می‌دهیم.

وی با بیان اینکه در بیشتر موارد به صورت جداگانه زانوها را عمل می‌کنند چرا که برای سلامت فرد بهتر است؛ افزود: بسیاری از افراد برای اینکه به یک باره عمل جراحی را انجام دهند درخواست عمل 2زانو را دارند اما در این صورت عوارض بیشتری برای فرد دارد و درد بیشتری را باید تحمل کند.

عوامل موثر در تعویض مناسب مفصل زانو

وی در خصوص عوامل موثر در تعویض مناسب مفصل زانو بیان کرد: این عمل دقت بیشتری نسبت به جراحی‌های دیگر دارد؛ وسایل باید استریل باشد و تعداد افراد حاضر در اتاق عمل کم باشد، چرا که زانو یک محیط بسته است و عفونت در داخل آن به سرعت رشد می‌کند و برای بیمار مضر است.

این متخصص ارتوپد با  بیان اینکه بهترین کار در بیماری که مفصل زانو را تعویض کرده، فیزیوتراپی مناسب است، گفت: افراد باید وزن عضلات خود را کاهش دهند؛ به زندگی با ورزش عادت کنند و بعد زانو را تعویض کنند چرا که در این صورت بهتر می‌توانند از فواید تعویض مفصل زانو استفاده کند.

او یادآور شد: بهترین وسیله برای کاهش وزن ورزش است؛ با پیشرفتی که پروتز مصنوعی در حال حاضر کرده در زندگی فرد تاثیر گذار بوده و نشاط زندگی را بیشتر می‌کند.

 • Hits: 499
 • کاهش کمر درد با انجام تمرین های یوگا

   

  با توجه به نظر فیچی، فعالیت های روتین روزمره، مانند تمام طول روز پشت میز نشینی و یا حمل و نقل با اتومبیل؛ در مسافت های طولانی می تواند سبب مشکلات و کمر درد گردد.

  ادامه مطلب ...

 • کشش های سیاتیک؛ پنج تمرین آسان برای تسکین درد سیاتیک

  اگر درد سیاتیک دارید ممکن است دردی را تجربه کنید که از میان باسن شما عبور می کند و از پشت ساق پا به پایین حرکت می کند.

  ادامه مطلب ...

 • بیمار ارتوپدی چطور معاینه میشود؟

  Orthopedic Surgery(جراحی ارتوپدی) در علم پزشکی بعنوان یک شاخه محسوب می شود که به اصلاح ناهنجاری های مفاصل و استخوان ها و درمان بیماری ها ربط دارد.

  ادامه مطلب ...

 • کوندرو مالاسی پاتلا (نرمی غضروف كشكك زانو)

   

  اغلب بيماران از درد جلوی زانو شكايت دارند كه بيشتر به دنبال نشستن طولانی مدت و در وضعیتی ثابت ايجاد می شود

  ادامه مطلب ...

 • در مورد پوکی استخوان بیشتر بدانید

   

  اگر پزشک فکر کند که شما به پوکی استخوان مبتلا هستید، شروع به سنجش شرایط می کند تا ببیند قد شما کوتاه تر شده است یا خیر.

  ادامه مطلب ...

 • آیا کمردرد من سیاتیک است؟

  سیاتیک، طولانی‌ترین عصب داخل بدن ما است که از لگن تا انتهای پا ادامه دارد و در طول مسیر خود به شاخه‌های متعددی تقسیم می‌شود.

  ادامه مطلب ...

 • کاهش کمر درد با انجام تمرین های یوگا
 • کشش های سیاتیک؛ پنج تمرین آسان برای تسکین درد سیاتیک
 • بیمار ارتوپدی چطور معاینه میشود؟
 • کوندرو مالاسی پاتلا (نرمی غضروف كشكك زانو)
 • در مورد پوکی استخوان بیشتر بدانید
 • آیا کمردرد من سیاتیک است؟