متخصص ارتوپدی ، جراح استخوان و مفاصل و فوق تخصص جراحی زانو در تهران و کرج 
 

عوارض و طول درمان پارگی رباط صلیبی زانو

رباط متقاطع جلویی (صلیبی جلویی یا قدامی) یکی از رباط‌های مهم داخلی مفصل زانو است که مهم‌ترین وظیفه آن، محدود کردن حرکت استخوان درشت نی به جلو و چرخش داخلی آن در عمل صاف کردن زانو است.

 

 به طور معمول، افراد آسیب دیده عنوان می‌کنند که زمان آسیب در حین چرخش شدید و ناگهانی زانو صدایی از زانو شنیده‌ و بلافاصله دچار درد شدید زانو شده‌اند.

 

 غالبا در دو ساعت اول پس از آسیب، زانو متورم و گرم می‌شود. به همین جهت ضروری است بیمار برای کنترل تورم، روی نواحی متورم اطراف مفصل، یخ بگذارد و هر دو تا سه ساعت یک بار، هر بار به مدت شش تا هشت دقیقه این کار را انجام دهد.

 

به طور معمول فرد آسیب دیده احساس بی‌ثباتی در زانو می‌کند و می‌گوید که در راه رفتن و تغییر جهت دادن زانویش خالی می‌کند، همچنین برخی از بیماران فقط در حالت تند رفتن، دویدن یا از پله پایین آمدن، دچار درد یا خالی کردن زانو می‌شوند.

 

شایع‌ترین مکانیسم پارگی رباط متقاطع جلویی چرخش زانو به خارج به همراه انحراف آن به داخل است، در زمانی که فرد بر روی اندام مربوطه تکیه دارد و به صورت ناگهانی به سمت مقابل می‌چرخد و تغییر جهت می‌دهد، محل پارگی ممکن است در ناحیه اتصال این رباط به انتهای تحتانی ران، انتهای فوقانی درشت نی یا در وسط باشد.

 

یک متخصص ارتوپدی از عوامل پارگی رباط متقاطع جلویی به دلیل ورزش، تصادفات و سقوط از ارتفاع اشاره کرد و افزود: پارگی این رباط در اغلب ورزش‌ها بویژه ورزش‌های تماسی، مثل فوتبال، والیبال، بسکتبال، کشتی و ورزش‌های رزمی اتفاق می‌افتد. همچنین تصادف با وسایل نقلیه نیز از عوارض شایع پارگی رباط قدامی زانو است.

 

او از روش‌های تشخیص پارگی رباط متقاطع جلویی به گرفتن شرح حال بیمار، انجام تست‌های بالینی، ام آر ای، رادیوگرافی ساده و آرتروسکوپی اشاره کرد. در صورتی که پارگی رباط عمل جراحی نشود، زانو دچار عوارضی مانند پارگی مینیسک و آرتروز می‌شود. بنابراین بهتر است عمل جراحی بازسازی رباط صلیبی انجام شود.

 

 به طور کلی درمان رباط صلیبی قدامی شامل جراحی و غیرجراحی است که فیزیوتراپی در هر دو روش غیرجراحی و جراحی به منظور تسریع و افزایش کیفیت روند درمانی موثر است. هدف از انجام فیزیوتراپی، تقویت عضله چهار سر ران است که به عنوان تثبت کننده ثانویه زانو در حرکت به جلوی « تی بیا» بر روی «فمور» عمل می‌کند.

 

وی، تورم، درد، بی‌حسی و آسیب بافت جایگزین را از عوارض احتمالی پس از جراحی اشاره و خاطرنشان کرد: ایجاد تورم در مفصل بعد از جراحی طبیعی است و ممکن است کمی از آن تا مدتی باقی بماند.

 

این متخصص ارتوپدی اضافه کرد: بافت جایگزین شده نیز حدود پنج ماه وقت لازم دارد تا خون‌گیری مجدد کند، اما از نظر بافت‌شناسی این زمان تا یک سال طول می‌کشد.

 • Hits: 458
 • کاهش کمر درد با انجام تمرین های یوگا

   

  با توجه به نظر فیچی، فعالیت های روتین روزمره، مانند تمام طول روز پشت میز نشینی و یا حمل و نقل با اتومبیل؛ در مسافت های طولانی می تواند سبب مشکلات و کمر درد گردد.

  ادامه مطلب ...

 • کشش های سیاتیک؛ پنج تمرین آسان برای تسکین درد سیاتیک

  اگر درد سیاتیک دارید ممکن است دردی را تجربه کنید که از میان باسن شما عبور می کند و از پشت ساق پا به پایین حرکت می کند.

  ادامه مطلب ...

 • بیمار ارتوپدی چطور معاینه میشود؟

  Orthopedic Surgery(جراحی ارتوپدی) در علم پزشکی بعنوان یک شاخه محسوب می شود که به اصلاح ناهنجاری های مفاصل و استخوان ها و درمان بیماری ها ربط دارد.

  ادامه مطلب ...

 • کوندرو مالاسی پاتلا (نرمی غضروف كشكك زانو)

   

  اغلب بيماران از درد جلوی زانو شكايت دارند كه بيشتر به دنبال نشستن طولانی مدت و در وضعیتی ثابت ايجاد می شود

  ادامه مطلب ...

 • در مورد پوکی استخوان بیشتر بدانید

   

  اگر پزشک فکر کند که شما به پوکی استخوان مبتلا هستید، شروع به سنجش شرایط می کند تا ببیند قد شما کوتاه تر شده است یا خیر.

  ادامه مطلب ...

 • آیا کمردرد من سیاتیک است؟

  سیاتیک، طولانی‌ترین عصب داخل بدن ما است که از لگن تا انتهای پا ادامه دارد و در طول مسیر خود به شاخه‌های متعددی تقسیم می‌شود.

  ادامه مطلب ...

 • کاهش کمر درد با انجام تمرین های یوگا
 • کشش های سیاتیک؛ پنج تمرین آسان برای تسکین درد سیاتیک
 • بیمار ارتوپدی چطور معاینه میشود؟
 • کوندرو مالاسی پاتلا (نرمی غضروف كشكك زانو)
 • در مورد پوکی استخوان بیشتر بدانید
 • آیا کمردرد من سیاتیک است؟