متخصص ارتوپدی ، جراح استخوان و مفاصل و فوق تخصص جراحی زانو در تهران و کرج 
 

پای ضربدری؛ اصلاح پای ضربدری با ورزش و جراحی

 پای ضربدری یا پرانتزی، به دلیل بدشکلی زاویه ای در زانو ایجاد می شود که در آن قسمت بدشکل زانو می تواند به سمت داخل حرکت کند.

زمان مطالعه : بین 18 تا 25 دقیقه

یک کودک ممکن است که زانوهایش در ظاهر سالم باشد اما هنگامی که با دقت بررسی می شود زانوهایش دچار مشکل است.در دوران کودکی، زانوها در یک مرحله رشد طبیعی (physiologic valgus) هستند. بین سال های تولد و ۱۸ ماهگی، یک همترازی از سمت خارج  (varus)از مفصل ران تا زانو در وضعیت عادی ایجاد می شود. بین ۱۸ تا ۲۴ ماهگی این همترازی معمولا از بین می رود. زمانی که کودک بین ۲ تا ۵ سالگی است، یک همترازی مجدد درونی (valgus)ایجاد می شود. هنگامی که کودک رشد می کند این همترازی نیز از بین می رود.

علائم پای ضربدری چه هستند؟

راه رفتن غیر عادی می تواند نشانه این شرایط باشد. این شرایط معمولا زمانی آشکار می شود که یک کودک ۲ تا ۳ ساله است و ممکن است تا حدود ۴ سالگی به شدت افزایش یابد. آن معمولا توسط زمانی که کودک حدود ۷ یا ۸ ساله است اصلاح می شود. اما اگر این وضعیت تا زمانی که یک کودک ۶ یا بزرگ تر باشد ظاهر نشود، می تواند نشانه این باشد که یک بیماری استخوان زیربنایی وجود دارد.

پای ضربدری

در دوران کودکی، پای ضربدری در واقع به کودک کمک می کند تا تعادل خود را حفظ کند، به خصوص زمانی که کودک شروع به راه رفتن می کند، یا اگر پا به سمت داخل و یا به سمت بیرون می چرخد. هنگامی که کودک در پای ضربدری، هر دو زانوها به طور قرینه به سمت داخل متمایل می شوند. با این حال یک زانو ممکن است کم تر از یک زانوی دیگر به سمت داخل باشد و یا ممکن است صاف بماند.

گاهی ممکن است پای ضربدری در سنین بلوغ رخ دهد. این وضعیت در دختران کمی رایج تر است، اگرچه پسران هم می توانند به آن مبتلا شوند.

چه چیزی باعث می شود پای ضربدری ایجاد شود؟

پای ضربدری معمولا بخشی از رشد طبیعی و رشد اندام های انتهایی پایینی هستند. برخی از موارد، به ویژه در کودکانی که ۶ سال یا بزرگ تر هستند، ممکن است نشانه ای از یک بیماری استخوانی زیربنایی مانند osteomalacia یا ریکی باشد. چاقی می تواند در پای ضربدری نقش داشته باشد و یا می تواند در راه رفتن (پیاده روی) باعث ایجاد مشکلاتی شود که شبیه به هم نیستند، اما در واقع پای ضربدری وجود دارد. این شرط ممکن است گاهی منجر به آسیب به ناحیه رشد استخوان ساق پا (درشت نی شود که ممکن است منجر به  پای ضربدری ) شود.

در روند رو به رشد نرمال بدن، تمام کودکان کم سن و سال در یک دوره زمانی پای ضربدری داشته اند. در سن ۳ سالگی، بیش از ۲۰ درصد از کودکان حداقل یک فاصله ۵ سانتی متری بین مچ پا دارند. در سن ۷ سالگی، تنها ۱ درصد از کودکان این مشکل را دارند.

چگونه پای ضربدری را تشخیص دهیم؟

هنگامی که کودک بر روی پا می ایستد، پاها به جلو متمایل می شود. پزشک کودک شما می تواند با مشاهده موقعیت پاها، زانوها و مچ پا و با اندازه گیری فاصله بین استخوان های قوزک پا، شدت زانوی آسیب دیده را مشخص کند.  بیشتر به فاصله ای که از زانو تا مچ پا دارد، در نظر گرفته می شود.

آزمون پزشک برای تشخیص زانو ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • اندازه گیری اندازه و قد فرزند شما
 • اندازه گیری وزن و شاخص توده بدنی (BMI)
 • اندازه گیری مفصل زانو و چرخش های مفصل زانو
 • ارزیابی تقارن پا و ساق پا
 • مشاهده و ارزیابی راه رفتن

چه آزمایشاتی برای تشخیص پای ضربدری نیاز است؟

پای ضربدری

اگر کودک شما در سن رشد دارای  پای ضربدری است، یک آزمایش معمولی انجام می شود و هیچ مشکل کارکردی وجود ندارد، پزشکان معمولا آزمایش اشعه های ایکس را می گیرند و ترجیح می دهند از تشعشع غیر ضروری اجتناب کنند. اگر کودک شما بزرگ تر از محدوده سنی معمول است و یا اگر پاها متقارن نیستند، پزشک شما معمولا آزمایش اشعه  ایکس را انتخاب می کند.

گزینه های درمانی برای پای ضربدری چه هستند؟

پزشکان بیشتر کودکانی را درمان می کنند که دارای پای ضربدری هستند که این وضعیت بخش طبیعی رشد پای کودک را مختل می کند (معمولا ۲ تا ۵ سال)، زیرا این شرایط معمولا با زمان اصلاح می شود. زمانی که کودک رشد می کند، الگوهای راه رفتن عادی – به ۷ تا ۸ سال سن (یا گاهی اوقات تا زمانی که کودک نوجوان می شود) کودک را درمان می کند.

گزینه های غیر جراحی برای پای ضربدری

در موارد بسیار کمی، والگوس ممکن است سخت باشد و ممکن است قابل درمان با روش های طبیعی نباشد. چوب دستی و وسایل دیگر معمولا برای یک کودک در مرحله طبیعی تا ۷ سالگی مورد نیاز نیستند. این وسایل هنگامی می توانند مفید باشند که ولگوس طبیعی کودک در زمانی که کودک شما ۷ یا ۸ ساله است درست نشود – یا اگر ولگوس یک وضعیت سیستمیک یا متابولیک پایه داشته باشد که موجب آن شود.

برای کودکان با زانوهای سخت و دارای پای ضربدری، پزشکان می توانند توصیه کنند:

 • اگر تاریخچه خانوادگی مشکل زانو وجود داشته باشد، پایه به یک کفش متصل می شود و با کشیدن زانو به سمت داخل، کار می کند.
 • کفش های ارتوپدی که معمولا به یک گوه چوبی و گاهی با نوک قوس مجهز می شوند.

گزینه های جراحی برای پای ضربدری

در این رویداد نادر که در رشد طبیعی، پای ضربدری کودک شما اصلاح نمی شود، پزشک شما ممکن است جراحی را توصیه کند. جراحی ممکن است بر رشد استخوان تاثیر گذار باشد (فرآیند “رشد هدایت شده” نامیده می شود) و با بریدن استخوان ران یا استخوان ساق پا ( osteotomy استخوان ران یا درشت نی) به اصلاح پای ضربدری بپردازد.

عمل رشد هدایت شده به معنای توقف رشد طرف خمیده استخوان (برای پای ضربدری، قسمت داخلی زانو) است. این کار اغلب با جایگذاری دستگاه های کوچک فلزی انجام می شود که بخش های میانی و داخلی مراکز رشد را مهار می کند و به بخش جانبی و بیرونی آن اجازه می دهد تا رشد کنند و زانوی صاف شود.

کودکان معمولا در هنگام نزدیک شدن به سن بلوغ (تقریبا ۱۱ سال در دختران و ۱۳ در پسران) تحت عمل جراحی قرار می گیرند. این کار زمان را برای استخوان های کودک فراهم می کند تا در طول سال های رشد باقی مانده، به رشد خود ادامه دهند. این روش حداقل عمل جراحی با درمان فوری و بازگشت سریع به حالت عادی است.

جراحی برای تغییر شکل بیشتر و یا پس از اتمام رشد مورد نیاز است. بعد از جراحی، کودک شما احتمالا چند روز در بیمارستان خواهد ماند و داروهای مسکن تجویز می شود. زمانی که فرزندتان به خانه می رود، فعالیت های مربوط به استفاده بیش از حد پا را محدود کنید. ممکن است برای شش تا هشت هفته لازم باشد که عصای زیربغل استفاده کند. درمان فیزیکی به بازیابی قدرت ماهیچه ها کمک می کند. معمولا بعد از شش ماه فعالیت های کامل از جمله ورزشی ممکن است ازسر گرفته شود.

طول مدت اصلاح پای ضربدری چقدر است؟

پای ضربدری

از آنجا که پای ضربدری تا ۹۹ درصد از موارد تصحیح می شود، چشم انداز بلندمدت برای بسیاری از کودکان دارای این شرایط بسیار مثبت است. برای کودکانی که نیاز به جراحی برای اشکال جدی از این شرایط دارند، چشم انداز نیز عالی است. این روش ها کاملا ایمن هستند – و معمولا استخوان های کودکان سریع تر و مطمئن تر از بزرگسالان التیام می یابند. برای کودکان مبتلا به جراحی ترمیمی که توسط یک شرایط اساسی (pathologic valgus)ایجاد شده اند، در بزرگسالی می تواند خطرات آرتروز، اشک های منیسک، درد و جابه جایی را به همراه داشته باشد.

چگونه پای ضربدری را با ورزش اصلاح کنیم؟

پای ضربدری وضعیتی است که در آن یک شکاف بین پاهایتان ایجاد می شود و زمانی که پاهایتان را به هم می چسبانید وجود دارد. اگر نوجوان یا بزرگسال هستید با ورزش و تغییر سبک زندگی می توانید به حمایت و تقویت زانوهای خود کمک کنید، اگر چه این موارد شرایط شما را درمان نخواهند کرد. برای موارد شدید و یا اگر در مورد شرایط نگران هستید، به پزشک خود مراجعه کنید. آن ها ممکن است اصلاح جراحی را توصیه کنند. اگر کودک شما پای ضربدری دارد ، یا اگر علائمی از قبیل درد یا ناراحتی را داشته باشند، آن ها را به پزشک برای ارزیابی و درمان ببرید.

اصلاح پای ضربدری با فیزیوتراپی

با یک فیزیوتراپیست مشورت کنید که درمان زانو را تجربه کرده باشد. اگر شما به عنوان یک نوجوان یا بزرگسال پای ضربدری دارید، ممکن است ریسک ابتلا به درد زانو، ورم مفاصل و آسیب های مربوط به ورزش را افزایش دهند. از پزشک خود بخواهید یک درمانگر فیزیکی را معرفی کند که می تواند برای تقویت زانوها و جلوگیری از مشکلات، تمرینات مناسب را پیشنهاد کند.

متاسفانه، نرمش و ورزش به تنهایی نمی تواند ظاهر زانوهای شما را اصلاح کند. با این حال، آن ها می توانند به جلوگیری از آسیب کمک کنند و شرایط شما را از بدتر شدن حفظ کنند.

انواع تمرین هایی که باید انجام دهید به عواملی مانند شدت پای ضربدری، سن، نوع بدن شما و سلامت کلی شما بستگی خواهد داشت.

اصلاح پای ضربدری با تزریقات مفصلی

گاهی درد بیمار به حدی شدید است که پزشک تزریقاتی مانند تزریق اوزون و اپیدورال را انجام می دهد. معمولا برای کاهش فشار از روش رادیوفرکوئنسی نیز بهره برده می شود. یکی از روش های پر استفاده برای کاهش درد پای ضربدری، ماساژ درمانی می باشد که به همراه تزریقات تاثیر موثری خواهد داشت.

اصلاح پای ضربدری با تمرینات کم فشار

تمرین های دارای فشار کم را امتحان کنید تا زانوهای خود را تقویت کنید. زمانی که زانوهایتان انحراف دارند، مهم است که ماهیچه های پا را تقویت کنید در حالیکه ضربه روی زانوهای خود را به حداقل می رسانید. پزشک و یا درمانگر فیزیکی ممکن است توصیه کند که تمرینات ورزشی دوستانه مانند دوچرخه سواری، شنا کردن و یا پیاده روی را انجام دهید. علاوه بر این، با آن ها در مورد تمرین هایی صحبت کنید که به طور خاص برای زانوها مورد استفاده قرار می گیرند اما ریسک آسیب و یا ورم مفاصل شما را افزایش نمی دهند، مانند:

 • انجام دادن الفبا با انگشتان پا
 • به پشت ایستادن
 • وزنه برداری با کمک دیوار
 • بالا رفتن از پله

اصلاح پای ضربدری با یوگا

پای ضربدری

زانوهایتان را با یوگا قوی سازید. انواع یوگا و تمرین های یوگا وجود دارد که شما می توانید برای ایجاد قدرت، انعطاف پذیری و ثبات در زانوهایتان انجام دهید. یوگا به ویژه برای درمان مشکلات زانو در هنگام ترکیب با درمان فیزیکی مفید است.  به دنبال یک متخصص یوگا واجد شرایط بگردید که درمان مشکلات زانو را تجربه کرده، و یا از پزشک متخصص بالینی تان بخواهید یک نفر را به شما معرفی کند. آن ها می توانند به شما یاد دهند که چگونه حرکات را به درستی انجام دهید تا به زانوهای شما آسیب نرسد.

برخی حالت های تقویت زانو شامل ژست جنگجو و ژست مثلث هستند. یوگا به سبک iyengar می تواند به ویژه برای درمان مشکلات ، از جمله آرتروز و درد زانو، مفید باشد. یک جستجوی برای پیدا کردن یک مربی یوگای iyengar در نزدیکی خود انجام دهید.

اصلاح پای ضربدری با پلاتس

ورزش پیلاتس برای زانو را انجام دهید. همچنین می توانید از پیلاتس برای تقویت زانو، تسکین تنش، و بهبود تحرک مفاصل زانو استفاده کنید. یک مربی پیلاتس را پیدا کنید که می تواند شما را از طریق تمرینات خوب تقویت زانو، راهنمایی کند و یا از پزشک یا درمانگر فیزیکی بخواهید که کسی را معرفی کند.

اصلاح پای ضربدری با روش فلدن کرایس

روش فلدن کرایس برای بهبود پایداری و هم ترازی مشترک را امتحان کنید. روش فلدن کرایس شامل کار با یک مربی تایید شده برای اصلاح روش ایستادن، حرکت و استفاده از بدن است. این روش ها ممکن است برای بهبود راه رفتن شما و هم تراز شدن و ثبات زانو مفید باشند. به صورت آنلاین جستجو کنید تا یک درمانگر روش فلدن کرایس را در نزدیکی خود پیدا کنید، یا از پزشک یا درمانگر فیزیکی بخواهید یک مشاور را معرفی کند.

قبل از کار با یک پزشک متخصص، اطمینان حاصل کنید که آن ها دارای تجربه کافی هستند.

اصلاح پای ضربدری با انتخاب کفش مناسب

کفش های مناسب برای دویدن بپوشید تا از زانوهای شما محافظت کند. کفش های خوب برای دویدن می توانند خیلی مفید باشند تا فشار زانو و قوزک پا را کاهش دهند و شما می توانید از آن ها بهره مند شوید، حتی اگر یک ورزش کار نیستید. به فروشگاهی بروید که کفش های ورزشی می فروشد و برای فروشنده توضیح می دهد که شما به دنبال کفشی هستید که بتواند به شما در مشکلات زانو کمک کند. آن ها می توانند به شما کمک کنند یک جفت کفش مناسب برای نیازهای خاص خود انتخاب کنید.

آن ها به احتمال زیاد کفش های دویدن را توصیه می کنند که برای اصلاح صحیح (پا در هنگام دویدن یا پیاده روی) طراحی شده اند.

اصلاح پای ضربدری با کفش ارتوپدی

کفش های ارتوپدی برای پشتیبانی تعبیه شده اند و راه رفتن را اصلاح می کنند. پزشک یا درمانگر فیزیکی شما ممکن است کفش های مخصوص یا پرانتزی را توصیه کند که می تواند به تصحیح همخوانی پاها و زانوها کمک کند. این وسایل همچنین می توانند برخی از فشار زانوهای شما را به خود بگیرند و مانع از بدتر شدن زانوهای شما شوند. از پزشک و یا درمانگر جسمی خود بپرسید که چه نوع کفش هایی برای شما بهتر خواهند بود.

بسیاری از افراد پایی دارند که بلندتر از دیگری است. کفش های ارتوپدی می توانند به اصلاح این تفاوت کمک کنند و پیاده روی کردن و دویدن بدون فشار گذاشتن بر روی زانوها و پاهای شما را آسان تر می کنند.

علاوه بر این، کفش های ارتوپدی می توانند از حرکت به سمت داخل به هنگام راه رفتن جلوگیری کنند. این یک مساله راه رفتن رایج در مردم در رابطه با پای ضربدری است. هم چنین ممکن است از یک مفصل ران که قسمت بیرونی مفصل زانو را پشتیبانی می کند، بهره مند شوید.

اصلاح پای ضربدری با رژیم غذایی مناسب

پای ضربدری

یک رژیم غذایی سالم داشته باشید که از استخوان شما و سلامت مفاصل شما پشتیبانی کند. علاوه بر ورزش کردن ایمن و مناسب، می توانید با خوردن غذاهایی که استخوان ها و بافت های اطراف شما را تقویت می کنند، از زانوهای خود محافظت و حمایت کنید. با پزشک خود و یا متخصص تغذیه در مورد این که چه غذایی برای سلامتی زانوی شما بهتر است صحبت کنید. آن ها می توانند موارد زیر را معرفی کنند:

 • طیف وسیعی از میوه ها و سبزیجات رنگی، به خصوص مواد دارای آنتی اکسیدان مانند توت فرنگی و سبزیجات تیره و سبز.
 • غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ مثل ماهی، دانه ها و آجیل ها، و روغن های گیاهی
 • پروتئین های خالص، مانند ماهی، سینه مرغ و لوبیا.
 • ادویه های ضدالتهابی مانند زرد چوبه و زنجبیل.
 • غذاهایی که غنی از کلسیم و ویتامین D هستند، مثل محصولات لبنی، تخم مرغ، غلات، و ماهی کنسرو شده با استخوان.

اصلاح پای ضربدری با کاهش وزن

اگر مشکل زانوهای شما مربوط به چاقی است، روی کاهش وزن خود کار کنید. حمل وزن اضافی بدن می تواند به زانوهای شما فشار وارد کند و زانوهای شما را بدتر کند. اگر نگران وزن خود هستید و اینکه چطور ممکن است بر روی پاهای شما تاثیر بگذارد، با پزشک خود، یک مشاور فیزیکی، یا یک متخصص تغذیه صحبت کنید. آن ها می توانند استراتژی های کاهش وزن را که ایمن و سالم برای شما هستند، توصیه کنند.

پزشک شما احتمالا ترکیبی از اصلاح رژیم غذایی و ورزش را توصیه خواهد کرد تا به شما کمک کند وزن خود را مدیریت کنید.

اصلاح پای ضربدری با دریافت کمک پزشکی

اگر زانودرد تان، جدید و یا جدی است به پزشک خود مراجعه کنید. اگر شما اخیرا در زانوهای خود احساس درد دارید و یک نوجوان یا بزرگسال هستید، مهم است که با یک پزشک ملاقات کنید تا بفهمد چه اتفاقی دارد می افتد. آن ها می توانند شما را معاینه کنند و مشخص کنند که آیا یک دلیل پزشکی اساسی وجود دارد، از جمله ورم مفاصل در زانوهای شما، کمبود ویتامین و یا آسیب به زانوها.

شما همچنین باید پزشک خود را ملاقات کنید اگر زانوهای شما بدتر می شود، و باعث می شود که شما درد داشته باشید و یا برای پیاده روی مشکل داشته باشید (به طور مثال، اگر یک فاصله بیش از ۳ اینچ (۷.۶ سانتی متر)بین قوزک پا وجود داشته باشد زمانی که زانوهایتان به هم می چسبند).

پزشک شما ممکن است تست خون و یا اشعه های ایکس را به منظور شناسایی هر گونه شرایط یا پیچیدگی های مرتبط با زانوهای شما انجام دهد.

بسته به علت و شدت زانوهایتان، آن ها ممکن است شما را به یک متخصص ارتوپدی (یک پزشک متخصص در مشکلات استخوان و مفاصل)ارجاع دهند.

اصلاح پای ضربدری با مصرف دارو و مکمل

اگر پزشک شما آن را توصیه می کند، دارو و یا مکمل ها را استفاده کنید. اگر زانوهای شما را با یک مشکل پزشکی اساسی مانند کمبود ویتامین D و یا ریکیت مرتبط باشد، پزشک شما ممکن است توصیه کند که از مکمل های غذایی و یا داروهایی برای درمان شرایط خود استفاده کنید. بگذارید آن ها بدانند که آیا شما در حال حاضر هر گونه دارو یا مکمل ها را مصرف می کنید یا خیر و یا اگر نگرانی های بهداشتی دیگری دارید باید آن ها را بدانند تا به راحتی دارو تجویز کنند.

به عنوان مثال، اگر زانوی شما توسط ریکیت ایجاد شود، ممکن است مکمل های حاوی ویتامین D و کلسیم تجویز کنند. اگر زانوهایتان دچار آرتروز باشند، ممکن است پزشک شما داروهای ضد التهاب و یا مکمل های غذایی مانند گلوکوزامین و کندروتین را توصیه کند.

اصلاح پای ضربدری با جراحی

جراحی انجام دهید تا پای ضربدری را اصلاح کنید. اگر پای ضربدری دارید که باعث درد شما می شوند و یا برای شما مشکل ایجاد می کنند، جراحی اصلاحی ممکن است گزینه خوبی برای شما باشد. استئواتومی رایج ترین نوع جراحی برای درست کردن زانوها در نوجوانان و بزرگسالان است. این روش شامل بریدن بخشی از استخوان های پا اطراف زانو و تنظیم استخوان برای درست کردن هم ترازی اتصال است. از پزشک خود بخواهید که اگر یک استئواتومی را توصیه می کند، شما را به یک جراح استخوان معرفی کند.

اگر پای ضربدری به علت التهاب مفاصل شدید ایجاد شود، پزشک شما ممکن است یک جراحی تعویض زانو را توصیه کند. درمان جراحی برای زانوها معمولا در اصلاح این مشکل بسیار موفق هستند.

اصلاح پای ضربدری کودکان

پای ضربدری

اگر کودکتان به پای پرانتزی دچار است باید صبر پیشه کنید. در بچه های کوچک بسیار رایج است که این مشکل با رشد ماهیچه ها مرتفع تر گردد. این شرایط معمولا در کودکان بین سنین ۲ تا ۵ سالگی ظاهر می شود و علائم پای پرانتزی در انها، اغلب اوقات وقتی ۷ ساله می شود از بین می رود. اگر کودک شما در این سن پای ضربدری دارد،  با اینکه ایده خوبی است که با پزشک کودکتان صحبت کنید اما به احتمال زیاد به هیچ درمانی نیاز نخواهند داشت. اگر کودک شما قبل از ۲ سالگی پای ضربدری داشت، با پزشک اطفال خود صحبت کنید.

اگر شرایط تا ۷ سالگی بهبود نیافت از یک پزشک بخواهید که کودک شما را معاینه کند. اگر زانوی کودک شما در زمان ۷ سالگی به تنهایی درمان نشود، با پزشک اطفال خود قرار ملاقات بگذارید تا بفهمند که آیا یک مساله اساسی وجود دارد یا خیر. آن ها احتمالا یک معاینه فیزیکی انجام خواهند داد و همچنین ممکن است آزمایش تشخیصی دیگری مانند اشعه ایکس و یا آزمایش خون را توصیه کنند.

اگر کودک شما بعد از سن ۷ سالگی پای ضربدری  داشته باشد و یا در صورتی که پای ضربدری باعث بروز مشکلاتی مانند درد، راه رفتن به سختی، و یا مسائل عزت نفس می شود باید با یک پزشک ملاقات داشته باشید.

هر شرایطی که ممکن است باعث ایجاد مشکل شود، درمان کنید. دلایل رایج پای ضربدری در کودکان عبارتند از:

 • کمبود ویتامین (مانند راشیت)
 • آسیب های زانو

اگر پزشک کودک شما قادر به تشخیص و درمان یک دلیل اساسی برای پای ضربدری مداوم کودک باشد، آن ها ممکن است قادر به درمان این مساله و کمک به مساله درست باشند.

بسته به اینکه چه چیزی باعث پای ضربدری می شود، ممکن است پزشک شما دارو و یا مکمل به کودک شما تجویز کند.

یک مشاور ورزشی پیدا کنید تا به کودک خود در مسائل مربوط راه رفتن کمک کند. اگر زانوی کودک شما باعث درد و یا تاثیر بر نحوه راه رفتن آن ها شود، درمان فیزیکی می تواند مفید باشد. از پزشک اطفال خود بخواهید یک درمانگر فیزیکی را معرفی کند که تجربه کار با کودکان دارای پای ضربدری را تجربه کرده است.

اگر کودک برای درمان نیاز به اصلاح جراحی داشته باشد، درمان فیزیکی حائز اهمیت خواهد بود. درمانگر آن ها می تواند تمرین هایی را برای بازیابی قدرت و گستره حرکت پس از جراحی توصیه کند.

گاهی پزشک تان توصیه می کند، braces یا کفش های مخصوص برای کودک خود داشته باشید. اگر زانوی کودک شما تا زمانی که آن ها ۷ ساله هستند، اصلاح نشوند، دستگاه های ارتوپدی می توانند بسیار مفید باشند. پزشک اطفال یا مشاور فیزیکی کودک شما ممکن است یک کفش ویژه را برای کمک به اصلاح طرز راه رفتن کودک توصیه کند. آن ها هم چنین ممکن است یک گیره مخصوص شب را هم تجویز کنند – یک مفصل ران که شب ها استفاده می شود و به پای ضربدری کمک می کند و آن را همتراز می کند.

از پزشک، درمانگر فیزیکی و یا متخصص ارتوپدی بخواهید تا به شما نشان دهد چگونه کفش های فرزندتان را در بیاورید و یا به درستی از آن استفاده کنید.

اگر روش های دیگر موثر نبودند، از جراحی استفاده کنید. در حالی که جراحی معمولا برای درمان زانو در کودکان لازم نیست، ولی اگر زانوی کودک دارای پای ضربدری شدید باشد یا به درمان های دیگر پاسخ ندهد پزشک شما ممکن است این روش توصیه کند. رایج ترین درمان جراحی برای کودکان “جراحی رشد هدایت شده” نامیده می شود و از پزشک خود بپرسید که آیا این روش برای کودک شما مناسب است یا نه.

جراحی رشد هدایت شده به طور معمول در زمان بلوغ بین سنین ۱۱ تا ۱۳ سال برای اغلب کودکان انجام می شود. این روش شامل قرار دادن یک دستگاه فلزی در قسمت داخلی مفصل زانو برای درست کردن همترازی زانو به هنگام رشد آن می باشد. بعد از عمل جراحی زانو، ممکن است کودک شما برای چند هفته از یک عصا یا روروئک استفاده کند. آن ها معمولا بعد از ۶ ماه می توانند به تمام فعالیت های منظم خود بازگردند.

پای ضربدری

چرا گاهی برای درمان پای ضربدری به جراحی تعویض زانو نیاز است؟

استئوآرتریت دلیل اصلی است که نیاز به جراحی تعویض زانو خواهید داشت. شرایط مربوط به سن بسیار رایج است و زمانی اتفاق می افتد که غضروف – کوسن بین زانو و مفاصل استخوان –  از بین می رود.

دلایل دیگر عبارتند از:

آرتروز روماتوئید :  ورم مفاصل وقتی که سیستم ایمنی بدن حمله می کند و پوشش زانو را از بین می برد.

ناهنجاری ها:  افراد با پاهای خمیده یا ” پای ضربدری ” اغلب برای ترمیم موقعیت زانو جراحی می کنند

آسیب زانو: استخوان های شکسته یا رباط های زانو گاهی منجر به آرتروز می شود که موجب درد زیاد می شود و حرکت شما را محدود می کند.

بنابراین پای ضربدری شدید به تنهایی ، یا پای ضربدری متوسط به همراه یکی از این بیماری ها، نیاز به جراحی مفصل زانو دارد.

نتیجه گیری

پس می دانید که در حقیقت راه هایی برای اصلاح پای ضربدری وجود دارد و شما می توانید آن را درمان کنید، بدون اینکه لزوما نیازی به جراحی خطرناکی داشته باشید که حتی مشکل را هم حل نکند!

اگر می خواهید در این رابطه مطمئن شوید، پیشنهاد می کنم خم شوید و زانوهای خمیده خود را چک کنید و دنبال راهی خوب برای درمان این مسئله باشید.

به یاد داشته باشید، اگر شما از زمان کودکی این مساله را داشتید و یا موارد شدید هر کدام از این مسائل ایجاد شده اند باید با پزشک خود مشورت کنید.

 • Hits: 391