متخصص ارتوپدی ، جراح استخوان و مفاصل و فوق تخصص جراحی زانو در تهران و کرج 
 

علائمی که خبر از پارگی مینیسک زانو می‌دهد!

مفصل زانو بزرگترین و در عین حال یکی از پیچیده‌ترین مفاصل در انسان است، میزان شیوع زانو درد طی ۲۰ سال گذشته افزایش داشته و همان طور که می‌دانیم اجزای زیادی در مفصل زانو وجود دارند که صدمه به آن‌ها می‌تواند منجر به زانو درد شود.

 
 
مینیسک‌های زانو کارکرد‌های بیومکانیکی مهمی در جهت حفظ و سلامت زانو ایفا می‌کنند. ازجمله اینکه نقش یک بالشتک را دارند که با جذب بیش از ۵۰ درصد نیرو‌های وارده به زانو و افزایش سطح تماس استخوانی، از صدمه رسیدن به غضروف مفصلی و در نتیجه ارتروز پیشگیری می‌کنند.

 مینیسک‌ها همچنین باعث ثبات و پایداری زانو‌ها در حین خم و راست شدن و حرکات چرخشی می‌شوند. علاوه بر آن نقش انتقال وزن از ران به ساق و انتقال پیام‌های حس عمقی به مراکز عصبی بالا و مغز را نیز بر عهده دارند.

پزشکان با اشاره به اینکه پارگی مینیسک یافته غیر شایعی نیست، می گویند: میزان وقوع این آسیب از آنچه که قبلا فکر می‌شد بیشتر است و احتمال آسیب و پارگی منسیک در مردان فعال بیشتر از زنان است و افزایش سن شانس آسیب مینیسک را بالاتر می‌برد. در حدود ۷۵ درصد از بافت مینیسک از طریق مایع «سینوویال» تغذیه و ۲۵ درصد خارجی آن از طریق عروقی است که در کناره خارجی آن است، با افزایش سن خون رسانی به مینیسک‌ها کاهش می‌یابد و در صورت آسیب سرعت و میزان ترمیم آن کمتر از گذشته می‌شود.

 علایم پارگی و آسیب به مینیسک‌های زانو بستگی به فاکتور‌های مختلف ازجمله به وسعت و محل آسیب دارد و می‌تواند مجزا و یا در ترکیب با سایر بافت‌ها و رباط‌های رخ دهد. در نظر بگیرید که جوانی در حین چرخش شدید و کشیدگی زانو صدایی شبیه بشکن یا ترکیدگی چیزی را در زانوی خود احساس و بدنبال آن درد و سپس تورمی که طی ساعات و روز‌های آینده به تدریج افزایش یافته، این نشانه‌ها می‌تواند از علائم پارگی مینیسک باشد.

 در موارد خفیف درد و تورم به مرور کاهش پیدا می‌کند، ولی با هر فعالیتی بخصوص خم کردن زانو، درد و تورم باز میگردد. از علامت شایع دیگر قفل کردن زانوست به این معنی که بیمار از این موضوع شاکی‌ست که هنگام راست کردن زانو درهنگام حرکت از حالت نشسته به ایستاده در حدود زاویه ۲۰ تا ۴۵ درجه مفصل گیر کرده و با شنیدن مختصر صدا باز می‌شود. احساس خالی کردن زانو حین راه رفتن از دیگرعلایم پارگی مینیسک است.

 تظاهرات و نشانه‌های آسیب و پارگی مینیسک در نوجوانان و بزرگسالان با هم متفاوت است همچنان که علت و نوع پارگی هم می‌تواند متفاوت باشد.

در نوجوانان و جوانان و عمدتا در افراد زیر ۴۰ سال، پارگی مینیسک‌ها بیشتر ناشی از ضربه و یا چرخش روی زانوی نسبتا خمیده مثلا در حین بازی فوتبال رخ می‌دهد و زمان وقوع آن به خوبی مشخص است در صورتی که در بزرگسالی و بالای ۵۵ سالگی این آسیب‌ها معمولا فرسایشی است و فرد ممکن است به خوبی بیاد نداشته باشد که کی و کجا این اتفاق رخ داده است و ممکن است شاهد تورم واضحی نباشید.

متخصصان در پاسخ به این پرسش که آیا پارگی مینیسک نیاز به جراحی دارد یا خیر، گفت: در واقع یکی از فاکتور‌های تعیین کننده که در این موضوع، میزان و طریقه پارگی مینیسک‌ها و وجود یا عدم وجود ثبات و ناپایداری در زانو بدنبال این آسیب هاست و در جراحی هم بر اساس معیار‌هایی ارتوپد تصمیم به ترمیم یا برداشتن آن می‌کند. بعنوان مثال خط اول درمان در پارگی‌های فرسایشی مینیسک در افراد مسن‌تر بصورت غیر جراحی و بر اساس یک برنامه فیزیوتراپی ساختارمند هست در صورتی که در یک جوان فعال با پارگی عرضی مینیسک بهترین حالت جراحی ترمیمی است. در هر صورت استراحت، سرما درمانی، بانداژ فشاری و بالا نگه داشتن زانو در دو تا سه روز اول در کاهش درد و تورم توصیه می‌شود. مراقبت و انجام توانبخشی بدنبال جراحی مینیسک هم در میزان بهبودی و برگشت به کار تاثیر بسزایی دارد.
 
منبع:جام جم
 • Hits: 273
 • در مورد تعویض مفصل زانو چه باید بدانیم؟

  در جراحی تعویض مفصل زانو، مفصل آسیب دیده توسط جراح خارج شده و به جای آن یک مفصل مصنوعی قرار می گیرد. جراحی تعویض مفصل زانو در شرایط زیر انجام می گیرد:

  ادامه مطلب ...

 • چه نرمش هایی را بعد از جراحی رباط زانو انجام دهیم؟

  مهمترین وظیفه شما قبل از جراحی بدست آوردن دامنه حرکتی مناسب در مفصل زانو است و بعد از جراحی شما باید با انجام نرمش های خاصی حرکت مفصل زانوی خود را به حالت اول برگردانده و عضلات اطراف آنرا قوی کنید.

  ادامه مطلب ...

 • محافظت از زانو ها

  صدمات فیزیکی و جراحت ها مانند پارگی یا آسیب دیدن رباط های زانو، شکستگی استخوان های ران، ساق یا کشکک زانو، پاره شدن منیسک و آسیب به تاندون های زانو می توانند باعث درد زانو گردند. استئوآرتریت (Osteoarthritis) که معمولا به نام آرتروز شناخته می شود، معمولا با افزایش سن و در اثر استفاده بیش از حد از زانو در شرایط نامناسب ایجاد می گردد و موجب تخریب غضروف مفصلی، سایش استخوانها بر روی هم و ایجاد درد می شود.

  ادامه مطلب ...

 • پیشگیری از پوکی استخوان با برنامه غذایی سرشار از کلسیم

   پوکی استخوان یک بیماری “خاموش” است که با از دست دادن حجم استخوان ها همراه است. به علت این که در پوکی استخوان، استخوان ها ضعیف می شوند، احتمال شکستگی بالا می رود که منجر به خطرات جدی برای سلامتی می شود.

  ادامه مطلب ...

 • از سیر تا پیاز زانو درد و درمان ها

  درد زانو از شایع ترین مشکلات عضلانی-اسکلتی در بین افراد است. در جامعه ی امروزی که به طور فزاینده ای فعال تر است، شمار مشکلات زانو افزایش یافته و درد زانو طیف گسترده ای از علل و درمان های خاص را به خود اختصاص داده است.

  ادامه مطلب ...

 • جراحی تعویض مفصل زانو

   زانو درد یکی از بدترین دردهایی است که زندگی شخص را دچار اختلال می کند. روش های زیادی برای درمان پوکی استخوان زانو وجود دارد که یکی از این روش ها جراحی تعویض مفصل زانو است.

  ادامه مطلب ...

 • در مورد تعویض مفصل زانو چه باید بدانیم؟
 • چه نرمش هایی را بعد از جراحی رباط زانو انجام دهیم؟
 • محافظت از زانو ها
 • پیشگیری از پوکی استخوان با برنامه غذایی سرشار از کلسیم
 • از سیر تا پیاز زانو درد و درمان ها
 • جراحی تعویض مفصل زانو