متخصص ارتوپدی ، جراح استخوان و مفاصل و فوق تخصص جراحی زانو در تهران و کرج 
 

علائمی که خبر از پارگی مینیسک زانو می‌دهد!

مفصل زانو بزرگترین و در عین حال یکی از پیچیده‌ترین مفاصل در انسان است، میزان شیوع زانو درد طی ۲۰ سال گذشته افزایش داشته و همان طور که می‌دانیم اجزای زیادی در مفصل زانو وجود دارند که صدمه به آن‌ها می‌تواند منجر به زانو درد شود.

 
 
مینیسک‌های زانو کارکرد‌های بیومکانیکی مهمی در جهت حفظ و سلامت زانو ایفا می‌کنند. ازجمله اینکه نقش یک بالشتک را دارند که با جذب بیش از ۵۰ درصد نیرو‌های وارده به زانو و افزایش سطح تماس استخوانی، از صدمه رسیدن به غضروف مفصلی و در نتیجه ارتروز پیشگیری می‌کنند.

 مینیسک‌ها همچنین باعث ثبات و پایداری زانو‌ها در حین خم و راست شدن و حرکات چرخشی می‌شوند. علاوه بر آن نقش انتقال وزن از ران به ساق و انتقال پیام‌های حس عمقی به مراکز عصبی بالا و مغز را نیز بر عهده دارند.

پزشکان با اشاره به اینکه پارگی مینیسک یافته غیر شایعی نیست، می گویند: میزان وقوع این آسیب از آنچه که قبلا فکر می‌شد بیشتر است و احتمال آسیب و پارگی منسیک در مردان فعال بیشتر از زنان است و افزایش سن شانس آسیب مینیسک را بالاتر می‌برد. در حدود ۷۵ درصد از بافت مینیسک از طریق مایع «سینوویال» تغذیه و ۲۵ درصد خارجی آن از طریق عروقی است که در کناره خارجی آن است، با افزایش سن خون رسانی به مینیسک‌ها کاهش می‌یابد و در صورت آسیب سرعت و میزان ترمیم آن کمتر از گذشته می‌شود.

 علایم پارگی و آسیب به مینیسک‌های زانو بستگی به فاکتور‌های مختلف ازجمله به وسعت و محل آسیب دارد و می‌تواند مجزا و یا در ترکیب با سایر بافت‌ها و رباط‌های رخ دهد. در نظر بگیرید که جوانی در حین چرخش شدید و کشیدگی زانو صدایی شبیه بشکن یا ترکیدگی چیزی را در زانوی خود احساس و بدنبال آن درد و سپس تورمی که طی ساعات و روز‌های آینده به تدریج افزایش یافته، این نشانه‌ها می‌تواند از علائم پارگی مینیسک باشد.

 در موارد خفیف درد و تورم به مرور کاهش پیدا می‌کند، ولی با هر فعالیتی بخصوص خم کردن زانو، درد و تورم باز میگردد. از علامت شایع دیگر قفل کردن زانوست به این معنی که بیمار از این موضوع شاکی‌ست که هنگام راست کردن زانو درهنگام حرکت از حالت نشسته به ایستاده در حدود زاویه ۲۰ تا ۴۵ درجه مفصل گیر کرده و با شنیدن مختصر صدا باز می‌شود. احساس خالی کردن زانو حین راه رفتن از دیگرعلایم پارگی مینیسک است.

 تظاهرات و نشانه‌های آسیب و پارگی مینیسک در نوجوانان و بزرگسالان با هم متفاوت است همچنان که علت و نوع پارگی هم می‌تواند متفاوت باشد.

در نوجوانان و جوانان و عمدتا در افراد زیر ۴۰ سال، پارگی مینیسک‌ها بیشتر ناشی از ضربه و یا چرخش روی زانوی نسبتا خمیده مثلا در حین بازی فوتبال رخ می‌دهد و زمان وقوع آن به خوبی مشخص است در صورتی که در بزرگسالی و بالای ۵۵ سالگی این آسیب‌ها معمولا فرسایشی است و فرد ممکن است به خوبی بیاد نداشته باشد که کی و کجا این اتفاق رخ داده است و ممکن است شاهد تورم واضحی نباشید.

متخصصان در پاسخ به این پرسش که آیا پارگی مینیسک نیاز به جراحی دارد یا خیر، گفت: در واقع یکی از فاکتور‌های تعیین کننده که در این موضوع، میزان و طریقه پارگی مینیسک‌ها و وجود یا عدم وجود ثبات و ناپایداری در زانو بدنبال این آسیب هاست و در جراحی هم بر اساس معیار‌هایی ارتوپد تصمیم به ترمیم یا برداشتن آن می‌کند. بعنوان مثال خط اول درمان در پارگی‌های فرسایشی مینیسک در افراد مسن‌تر بصورت غیر جراحی و بر اساس یک برنامه فیزیوتراپی ساختارمند هست در صورتی که در یک جوان فعال با پارگی عرضی مینیسک بهترین حالت جراحی ترمیمی است. در هر صورت استراحت، سرما درمانی، بانداژ فشاری و بالا نگه داشتن زانو در دو تا سه روز اول در کاهش درد و تورم توصیه می‌شود. مراقبت و انجام توانبخشی بدنبال جراحی مینیسک هم در میزان بهبودی و برگشت به کار تاثیر بسزایی دارد.
 
منبع:جام جم
 • Hits: 362
 • تاندونیت آشیل

  تاندونیت آشیل چیست؟ تاندونیت آشیل (Achilles tendinitis)، آسیبی است که در اثر استفاده بیش از حد از تاندون آشیل رخ می دهد. این تاندون، در واقع نوار بافتی است که عضلات ساق پا را به استخوان پاشنه متصل می‌کند.

  ادامه مطلب ...

 • درمان خانگی زانو درد با استراحت، کمپرس گرم و سرد و رژیم غذایی

  در این مقاله در مورد درمان‌های خانگی برای کمک به درمان زانو درد خفیف تا متوسط ناشی از آرتریت، آسیب‌دیدگی‌های جزئی یا التهاب صحبت می‌کنیم.

  ادامه مطلب ...

 • زانو درد در دوچرخه سواری و پیشگیری از آن

  آیا دوچرخه‌سواري به زانو آسيب وارد می کند؟ به ‌هيچ وجه.

  ادامه مطلب ...

 • چگونه از ابتلا به آرتروز زانو پیشگیری کنیم؟

  آرتروز مفاصل مختلف در سنین بالای 60 سالگی بروز می کند؛ با توجه به اینکه تهیه پروتز و درمان آرتروز در هر کدام از نقاط مفصلی مانند زانو، آرنج، انگشتان و شانه بسیار پرهزینه است، لازم است درخصوص پیشگیری از این بیماری توجه لازم صورت گیرد.

  ادامه مطلب ...

 • آسیب های رایج در باشگاه

  در اینجا شش مورد از شایع ترین آسیب های ورزشی در باشگاه به علاوه نکات مهمی برای پیشگیری از آن ها را به شما خواهیم گفت.

  ادامه مطلب ...

 • پارگی رباط صلیبی قدامی؛ علائم، علل، درمان آن

  آیا پارگی این رباط، درد آور است؟ معمولاً، بله و گاهی اوقات خیلی دردناک است، اگرچه برخی افراد در ابتدا درد زیادی را تجربه نمی کنند.

  ادامه مطلب ...

 • تاندونیت آشیل
 • درمان خانگی زانو درد با استراحت، کمپرس گرم و سرد و رژیم غذایی
 • زانو درد در دوچرخه سواری و پیشگیری از آن
 • چگونه از ابتلا به آرتروز زانو پیشگیری کنیم؟
 • آسیب های رایج در باشگاه
 • پارگی رباط صلیبی قدامی؛ علائم، علل، درمان آن