متخصص ارتوپدی ، جراح استخوان و مفاصل و فوق تخصص جراحی زانو در تهران و کرج 
 

مفصل زانو؛ آنچه لازم است بدانیم.

مفصل زانو از سه محفظه یا Compartment تشکیل شده است.

محفظه داخلی  محفظه خارجی ومحفظه ای که در قسمت بالاترِ بین این دو قرار می گیرد به نام محفظه کشککی – رانی (Patelofemoral Compartment).آرتروز زانو معمولا در مراحل اولیه از محفظه داخلی از قسمت داخل زانوشروع می شود و بتدریج محفظه (کشککی – رانی ) و سپس محفظه خارجی زانو را درگیر می کند.

بنابراین بیماری آرتروز درابتدا یک محفظه ای (Unicompartment) است و اقدامات درمانی بسته به اینکه کدام محفظه زانو درگیر شده،شدت آن چقدر است و بیمار در چه نوع فعالیت هایی اعم از فعالیت های روزانه،ورزش و… مشکل دارد ، به بیمارپیشنهاد می گردد.
درمان با وسایل نگهدارنده مانند انواع بریس درمواردی که بر اساس شرایط بیمارتجویزگردند، نقش مهمی در درمان نگهدارنده زانو ایفا می کند. یک بریس خاص به نام “بریس تخلیه کننده وزن ” (unloading brace) می تواند برخی از فشارهای وارده به محفظه داخلی زانو را کاهش دهد. استفاده از بریس زمانی می تواند قسمتی از درمان نگهدارنده آرتروز مفصل زانو باشد که حتما توسط پزشک متخصص ارتوپدی ، توانبخشی و یا فیزیوتراپ برای بیمار تجویز گردد.
در بعضی موارد هم می توان از ساپورت های کششی زانو استفاده کرد که هم استفاده از آنها راحت تر است و هم بدلیل خاصیت کشسانی آن موجب محدودیت حرکت نمی گردند.
ولی باید این نکته را باید در نظر داشت که سایر درمان ها مانند کاهش وزن ، تغذیه سالم ، ورزش های تقویت کننده عضلات ران و ساق پا که موجب ثبات مفصل زانو می گردند نقش غیرقابل انکاری در کاهش علائم ناشی از آرتروز زانو دارند.

 • Hits: 60
 • در مورد تعویض مفصل زانو چه باید بدانیم؟

  در جراحی تعویض مفصل زانو، مفصل آسیب دیده توسط جراح خارج شده و به جای آن یک مفصل مصنوعی قرار می گیرد. جراحی تعویض مفصل زانو در شرایط زیر انجام می گیرد:

  ادامه مطلب ...

 • چه نرمش هایی را بعد از جراحی رباط زانو انجام دهیم؟

  مهمترین وظیفه شما قبل از جراحی بدست آوردن دامنه حرکتی مناسب در مفصل زانو است و بعد از جراحی شما باید با انجام نرمش های خاصی حرکت مفصل زانوی خود را به حالت اول برگردانده و عضلات اطراف آنرا قوی کنید.

  ادامه مطلب ...

 • محافظت از زانو ها

  صدمات فیزیکی و جراحت ها مانند پارگی یا آسیب دیدن رباط های زانو، شکستگی استخوان های ران، ساق یا کشکک زانو، پاره شدن منیسک و آسیب به تاندون های زانو می توانند باعث درد زانو گردند. استئوآرتریت (Osteoarthritis) که معمولا به نام آرتروز شناخته می شود، معمولا با افزایش سن و در اثر استفاده بیش از حد از زانو در شرایط نامناسب ایجاد می گردد و موجب تخریب غضروف مفصلی، سایش استخوانها بر روی هم و ایجاد درد می شود.

  ادامه مطلب ...

 • پیشگیری از پوکی استخوان با برنامه غذایی سرشار از کلسیم

   پوکی استخوان یک بیماری “خاموش” است که با از دست دادن حجم استخوان ها همراه است. به علت این که در پوکی استخوان، استخوان ها ضعیف می شوند، احتمال شکستگی بالا می رود که منجر به خطرات جدی برای سلامتی می شود.

  ادامه مطلب ...

 • از سیر تا پیاز زانو درد و درمان ها

  درد زانو از شایع ترین مشکلات عضلانی-اسکلتی در بین افراد است. در جامعه ی امروزی که به طور فزاینده ای فعال تر است، شمار مشکلات زانو افزایش یافته و درد زانو طیف گسترده ای از علل و درمان های خاص را به خود اختصاص داده است.

  ادامه مطلب ...

 • جراحی تعویض مفصل زانو

   زانو درد یکی از بدترین دردهایی است که زندگی شخص را دچار اختلال می کند. روش های زیادی برای درمان پوکی استخوان زانو وجود دارد که یکی از این روش ها جراحی تعویض مفصل زانو است.

  ادامه مطلب ...

 • در مورد تعویض مفصل زانو چه باید بدانیم؟
 • چه نرمش هایی را بعد از جراحی رباط زانو انجام دهیم؟
 • محافظت از زانو ها
 • پیشگیری از پوکی استخوان با برنامه غذایی سرشار از کلسیم
 • از سیر تا پیاز زانو درد و درمان ها
 • جراحی تعویض مفصل زانو