متخصص ارتوپدی ، جراح استخوان و مفاصل و فوق تخصص جراحی زانو در تهران و کرج 
 

سن مناسب برای جراحی زانو

در تعویض مفصل زانو اول از همه سن بیمار در نظر گرفته می‌شود؛ باید به گونه ای باشد که فرد تمام معیارهای تعویض را  داشته باشد و آرتروز به حدی پیشرفت کرده باشد که با دارو جواب ندهد.

یک متخصص ارتوپد با اشاره به اینکه در تعویض مفصل زانو ۱۵ سال امید به زندگی بیمار بیشتر می‌شود،گفت:  زمانی که فرد مفصل زانو را تعویض می‌کند، ۱۵ سال زانو جدید برای او کار می‌کند و در نتیجه امید به زندگی در فرد بیش از گذشته می‌شود.

این متخصص با بیان اینکه حداقل سنی که فرد می‌تواند برای تعویض مفصل زانو داشته باشد ۶۰ سال است، خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه هر زانو 15 سال عمر می‌کند فرد باید بالای 60 سال داشته باشد که بعد از گذشت 14 سال بتوانند دوباره تعویض شود.

 

تعویض مفصل زانو  به افراد زیر ۶۰ سال توصیه نمی‌شود

وی با بیان اینکه تعویض مفصل زانو  به افراد زیر ۶۰ سال توصیه نمی‌شود، مطرح کرد: شاخص‌ترین مشکلات تعویض مفصل عفونت، شل شدگی پروتز و دررفتگی است؛ اگر زمان عمل بافت مناسب نباشد ممکن است زانو در برود و مشکلات بعدی به همراه دارد.

این متخصص ارتوپد با تاکید بر اینکه افراد کمتر از 60 سال باید تا رسیدن سن به 60 در تعویض مفصل صبر کنند، گفت: افرادی را داریم که بیش از سن طبیعی‌ از زانوهای خود استفاده کرده‌اند؛ این افراد باید صبر کنند تا سن شناسنامه‌ای  با سن زانوها یکی شود، اگر سن طبیعی فرد ۵۰ سال و کارکرد زانو به ۶۰ سال نزدیک است، فرد باید صبر کند تا سن طبیعی آن به ۶۰ برسد و سن طبیعی با کارکرد زانو یکی شود که در غیر  این صورت با مسکن و روش‌های ترمیم درد زانو را کاهش می‌دهیم.

وی با بیان اینکه در بیشتر موارد به صورت جداگانه زانوها را عمل می‌کنند چرا که برای سلامت فرد بهتر است؛ افزود: بسیاری از افراد برای اینکه به یک باره عمل جراحی را انجام دهند درخواست عمل 2زانو را دارند اما در این صورت عوارض بیشتری برای فرد دارد و درد بیشتری را باید تحمل کند.

عوامل موثر در تعویض مناسب مفصل زانو

وی در خصوص عوامل موثر در تعویض مناسب مفصل زانو بیان کرد: این عمل دقت بیشتری نسبت به جراحی‌های دیگر دارد؛ وسایل باید استریل باشد و تعداد افراد حاضر در اتاق عمل کم باشد، چرا که زانو یک محیط بسته است و عفونت در داخل آن به سرعت رشد می‌کند و برای بیمار مضر است.

این متخصص ارتوپد با  بیان اینکه بهترین کار در بیماری که مفصل زانو را تعویض کرده، فیزیوتراپی مناسب است، گفت: افراد باید وزن عضلات خود را کاهش دهند؛ به زندگی با ورزش عادت کنند و بعد زانو را تعویض کنند چرا که در این صورت بهتر می‌توانند از فواید تعویض مفصل زانو استفاده کند.

او یادآور شد: بهترین وسیله برای کاهش وزن ورزش است؛ با پیشرفتی که پروتز مصنوعی در حال حاضر کرده در زندگی فرد تاثیر گذار بوده و نشاط زندگی را بیشتر می‌کند.

 • Hits: 271
 • درمان خانگی زانو درد با استراحت، کمپرس گرم و سرد و رژیم غذایی

  در این مقاله در مورد درمان‌های خانگی برای کمک به درمان زانو درد خفیف تا متوسط ناشی از آرتریت، آسیب‌دیدگی‌های جزئی یا التهاب صحبت می‌کنیم.

  ادامه مطلب ...

 • زانو درد در دوچرخه سواری و پیشگیری از آن

  آیا دوچرخه‌سواري به زانو آسيب وارد می کند؟ به ‌هيچ وجه.

  ادامه مطلب ...

 • چگونه از ابتلا به آرتروز زانو پیشگیری کنیم؟

  آرتروز مفاصل مختلف در سنین بالای 60 سالگی بروز می کند؛ با توجه به اینکه تهیه پروتز و درمان آرتروز در هر کدام از نقاط مفصلی مانند زانو، آرنج، انگشتان و شانه بسیار پرهزینه است، لازم است درخصوص پیشگیری از این بیماری توجه لازم صورت گیرد.

  ادامه مطلب ...

 • آسیب های رایج در باشگاه

  در اینجا شش مورد از شایع ترین آسیب های ورزشی در باشگاه به علاوه نکات مهمی برای پیشگیری از آن ها را به شما خواهیم گفت.

  ادامه مطلب ...

 • پارگی رباط صلیبی قدامی؛ علائم، علل، درمان آن

  آیا پارگی این رباط، درد آور است؟ معمولاً، بله و گاهی اوقات خیلی دردناک است، اگرچه برخی افراد در ابتدا درد زیادی را تجربه نمی کنند.

  ادامه مطلب ...

 • روشهای غیرتهاجمی در درمان دیسک کمر

   از اصلی ترین دلایل دردهای کمر و گردن، فتق یا بیرون زدگی دیسک بین مهره ای یا به زبان رایج «دیسک» می باشد.

  ادامه مطلب ...

 • درمان خانگی زانو درد با استراحت، کمپرس گرم و سرد و رژیم غذایی
 • زانو درد در دوچرخه سواری و پیشگیری از آن
 • چگونه از ابتلا به آرتروز زانو پیشگیری کنیم؟
 • آسیب های رایج در باشگاه
 • پارگی رباط صلیبی قدامی؛ علائم، علل، درمان آن
 • روشهای غیرتهاجمی در درمان دیسک کمر