متخصص ارتوپدی ، جراح استخوان و مفاصل و فوق تخصص جراحی زانو در تهران و کرج 
 

سن مناسب برای جراحی زانو

در تعویض مفصل زانو اول از همه سن بیمار در نظر گرفته می‌شود؛ باید به گونه ای باشد که فرد تمام معیارهای تعویض را  داشته باشد و آرتروز به حدی پیشرفت کرده باشد که با دارو جواب ندهد.

یک متخصص ارتوپد با اشاره به اینکه در تعویض مفصل زانو ۱۵ سال امید به زندگی بیمار بیشتر می‌شود،گفت:  زمانی که فرد مفصل زانو را تعویض می‌کند، ۱۵ سال زانو جدید برای او کار می‌کند و در نتیجه امید به زندگی در فرد بیش از گذشته می‌شود.

این متخصص با بیان اینکه حداقل سنی که فرد می‌تواند برای تعویض مفصل زانو داشته باشد ۶۰ سال است، خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه هر زانو 15 سال عمر می‌کند فرد باید بالای 60 سال داشته باشد که بعد از گذشت 14 سال بتوانند دوباره تعویض شود.

 

تعویض مفصل زانو  به افراد زیر ۶۰ سال توصیه نمی‌شود

وی با بیان اینکه تعویض مفصل زانو  به افراد زیر ۶۰ سال توصیه نمی‌شود، مطرح کرد: شاخص‌ترین مشکلات تعویض مفصل عفونت، شل شدگی پروتز و دررفتگی است؛ اگر زمان عمل بافت مناسب نباشد ممکن است زانو در برود و مشکلات بعدی به همراه دارد.

این متخصص ارتوپد با تاکید بر اینکه افراد کمتر از 60 سال باید تا رسیدن سن به 60 در تعویض مفصل صبر کنند، گفت: افرادی را داریم که بیش از سن طبیعی‌ از زانوهای خود استفاده کرده‌اند؛ این افراد باید صبر کنند تا سن شناسنامه‌ای  با سن زانوها یکی شود، اگر سن طبیعی فرد ۵۰ سال و کارکرد زانو به ۶۰ سال نزدیک است، فرد باید صبر کند تا سن طبیعی آن به ۶۰ برسد و سن طبیعی با کارکرد زانو یکی شود که در غیر  این صورت با مسکن و روش‌های ترمیم درد زانو را کاهش می‌دهیم.

وی با بیان اینکه در بیشتر موارد به صورت جداگانه زانوها را عمل می‌کنند چرا که برای سلامت فرد بهتر است؛ افزود: بسیاری از افراد برای اینکه به یک باره عمل جراحی را انجام دهند درخواست عمل 2زانو را دارند اما در این صورت عوارض بیشتری برای فرد دارد و درد بیشتری را باید تحمل کند.

عوامل موثر در تعویض مناسب مفصل زانو

وی در خصوص عوامل موثر در تعویض مناسب مفصل زانو بیان کرد: این عمل دقت بیشتری نسبت به جراحی‌های دیگر دارد؛ وسایل باید استریل باشد و تعداد افراد حاضر در اتاق عمل کم باشد، چرا که زانو یک محیط بسته است و عفونت در داخل آن به سرعت رشد می‌کند و برای بیمار مضر است.

این متخصص ارتوپد با  بیان اینکه بهترین کار در بیماری که مفصل زانو را تعویض کرده، فیزیوتراپی مناسب است، گفت: افراد باید وزن عضلات خود را کاهش دهند؛ به زندگی با ورزش عادت کنند و بعد زانو را تعویض کنند چرا که در این صورت بهتر می‌توانند از فواید تعویض مفصل زانو استفاده کند.

او یادآور شد: بهترین وسیله برای کاهش وزن ورزش است؛ با پیشرفتی که پروتز مصنوعی در حال حاضر کرده در زندگی فرد تاثیر گذار بوده و نشاط زندگی را بیشتر می‌کند.

 • Hits: 161
 • چه نرمش هایی را بعد از جراحی رباط زانو انجام دهیم؟

  مهمترین وظیفه شما قبل از جراحی بدست آوردن دامنه حرکتی مناسب در مفصل زانو است و بعد از جراحی شما باید با انجام نرمش های خاصی حرکت مفصل زانوی خود را به حالت اول برگردانده و عضلات اطراف آنرا قوی کنید.

  ادامه مطلب ...

 • محافظت از زانو ها

  صدمات فیزیکی و جراحت ها مانند پارگی یا آسیب دیدن رباط های زانو، شکستگی استخوان های ران، ساق یا کشکک زانو، پاره شدن منیسک و آسیب به تاندون های زانو می توانند باعث درد زانو گردند. استئوآرتریت (Osteoarthritis) که معمولا به نام آرتروز شناخته می شود، معمولا با افزایش سن و در اثر استفاده بیش از حد از زانو در شرایط نامناسب ایجاد می گردد و موجب تخریب غضروف مفصلی، سایش استخوانها بر روی هم و ایجاد درد می شود.

  ادامه مطلب ...

 • پیشگیری از پوکی استخوان با برنامه غذایی سرشار از کلسیم

   پوکی استخوان یک بیماری “خاموش” است که با از دست دادن حجم استخوان ها همراه است. به علت این که در پوکی استخوان، استخوان ها ضعیف می شوند، احتمال شکستگی بالا می رود که منجر به خطرات جدی برای سلامتی می شود.

  ادامه مطلب ...

 • از سیر تا پیاز زانو درد و درمان ها

  درد زانو از شایع ترین مشکلات عضلانی-اسکلتی در بین افراد است. در جامعه ی امروزی که به طور فزاینده ای فعال تر است، شمار مشکلات زانو افزایش یافته و درد زانو طیف گسترده ای از علل و درمان های خاص را به خود اختصاص داده است.

  ادامه مطلب ...

 • جراحی تعویض مفصل زانو

   زانو درد یکی از بدترین دردهایی است که زندگی شخص را دچار اختلال می کند. روش های زیادی برای درمان پوکی استخوان زانو وجود دارد که یکی از این روش ها جراحی تعویض مفصل زانو است.

  ادامه مطلب ...

 • درد زانو و چند توصیه موثر

  زمان مطالعه : 3-5 دقیقه

  چگونه از ایجاد درد در زانو پیشگیری کنیم؟ چه توصیه هایی در این زمینه باید در نظر بگیریم تا بتوانیم مانع ایجاد درد در زانوهایمان شویم؟ توصیه های موثر در این زمینه را با هم مرور می کنیم.

  ادامه مطلب ...

 • چه نرمش هایی را بعد از جراحی رباط زانو انجام دهیم؟
 • محافظت از زانو ها
 • پیشگیری از پوکی استخوان با برنامه غذایی سرشار از کلسیم
 • از سیر تا پیاز زانو درد و درمان ها
 • جراحی تعویض مفصل زانو
 • درد زانو و چند توصیه موثر