متخصص ارتوپدی ، جراح استخوان و مفاصل و فوق تخصص جراحی زانو در تهران و کرج 
 

چگونه از ابتلا به آرتروز زانو پیشگیری کنیم؟

آرتروز مفاصل مختلف در سنین بالای 60 سالگی بروز می کند؛ با توجه به اینکه تهیه پروتز و درمان آرتروز در هر کدام از نقاط مفصلی مانند زانو، آرنج، انگشتان و شانه بسیار پرهزینه است، لازم است درخصوص پیشگیری از این بیماری توجه لازم صورت گیرد.

آرتروز یکی از عوارض دوران میانسالی و سالخوردگی است که با افزایش سن نمایان می شود، آرتروز پیشگیری ندارد اما می توان با انجام اقدامات و مراقبت های لازم کاری کرد که علائم آن دیرتر نمایان شود، آرتروز بیماری است که به تدریج پیشرفت کرده و هزینه های سنگین درمانی بر دوش بیماران و نظام سلامت کشورها تحمیل می کند و در مواردی نیز در صورت عدم درمان به موقع منجر به ناتوانی افراد و کاهش کیفیت زندگی آنان می شود.

یک پزشک با بیان اینکه آرتروز یک بیماری وابسته به سن است، تاکید کرد: آرتروز راه پیشگیری ندارد اما برای اینکه عوارض کمتری ایجاد کند و بیمار آسیب و آزردگی کمتری داشته باشد، لازم است اقداماتی مانند کاهش و کنترل وزن از سنین پائین مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: همچنین انجام حرکات ورزشی مناسب و درمان به موقع بیماری های زمینه ای مانند بیماری های التهابی و روماتیسمی می تواند سبب کاهش علائم و آسیب های ناشی از بیماری شود. انجام حرکات ورزشی، تقویت عضلات و بدن سازی و همچنین کاهش وزن در کنترل این بیماری بسیار موثر است. اگر آرتروز بروز کند کار زیادی نمی توان برای درمان آن انجام داد ولی برای اینکه علائم آن دیرتر نمایان شود و بیمار دیرتر نیازمند جراحی شود، باید این اقدامات را انجام داد.

افزایش روند چاقی در کشور

برای پیشگیری از بروز علائم آرتروز زانو، علاوه بر کنترل وزن، تقویت عضلات چهارسرزانو، پرهیز از نشستن به صورت چهارزانو روی زمین و استفاده از دستشویی فرنگی، ورزش و آب درمانی نیز توصیه می شود.

 به دلیل ضعف عضلات چهارسرزانو یا سبک غلط زندگی زانوی افراد ممکن است در سنین پائین نیز دردناک شود، مجموعه این عضلات و مفصل زانو به گونه ای عمل می کنند که ضعف یکی بر دیگری اثر می گذارد، اگر عضله ضعیف شود، فشار بیشتری روی مفصل وارد می شود و اگر مفصل ضعیف باشد، عضله کارایی خود را از دست می دهد.

یک پزشک متخصص با هشدار نسبت به افزایش روند چاقی در کشور بیان کرد: میزان چاقی و به تبع آن بیماری های مختلف مانند دیابت در ایران نسبت به سایر کشورها بسیار زیاد است، افراد باید مراقب سلامت خود باشند تا با کنترل وزن از بروز بسیاری از بیماری ها پیشگیری کنند.

وی می گوید: یک فرد 60 کیلویی و یک 100 کیلویی وقتی که به سن 60 سالگی می رسد کیفیت زندگی آنها با هم بسیار متفاوت است، ممکن است در سنین پائین تر تاثیر آن نمایان نشود اما در سنین بالاتر این تفاوت ها و مشکلات به خوبی مشخص می شود.

 • Hits: 88
 • در مورد پوکی استخوان بیشتر بدانید

   

  اگر پزشک فکر کند که شما به پوکی استخوان مبتلا هستید، شروع به سنجش شرایط می کند تا ببیند قد شما کوتاه تر شده است یا خیر.

  ادامه مطلب ...

 • آیا کمردرد من سیاتیک است؟

  سیاتیک، طولانی‌ترین عصب داخل بدن ما است که از لگن تا انتهای پا ادامه دارد و در طول مسیر خود به شاخه‌های متعددی تقسیم می‌شود.

  ادامه مطلب ...

 • پارگی تاندون آشیل

   تاندون آشیل یک طناب فیبری قوی است که ماهیچه پشت ساق پا را به استخوان پاشنه متصل می کند. اگرازاین تاندون بیش ازحد استفاده کنید احتمال پارگی کامل یا جزئی آن وجود دارد. 

  ادامه مطلب ...

 • درمان مینیسک زانو با چند حرکت ورزشی

  پارگی مینیسک یکی از آسیبهای شایع زانو است. مینیسک یک دیسک لاستیک مانند به شکل C است که نقش ضربه‌گیر را در زانو دارد.

  ادامه مطلب ...

 • توانبخشی درد جلوی ساق پا

   آقای 29 ساله ای که افسر پلیس است به پزشک مراجعه کرده است. در شرع حال بیمار آمده که وی در اوقات فراغت به دویدن و بازی بسکتبال می پرداخته است. او با بیان اینکه برنامه ی تمرینی اش پس از مدتی سبک شده است تصمیم می گیرد که با دو برابر کردن مسیر دو و بسکتبال بازی کردن در روزهای دیگر هفته سطح و شدت تمرینات خود را بالا ببرد.

  ادامه مطلب ...

 • فواید تمرین های ورزشی برای مغز

  مطالعاتی که بر روی حیوانات و انسانها صورت گرفته نشان می دهد که فعالیت های جسمی، حجم مغز را به صورت کلی افزایش می‌دهند و میتوانند حفره هایی را که به علت بالا رفتن سن در ماده ی سفید و خاکستری مغز به وجود می آید ، کاهش دهند.

  ادامه مطلب ...

 • در مورد پوکی استخوان بیشتر بدانید
 • آیا کمردرد من سیاتیک است؟
 • پارگی تاندون آشیل
 • درمان مینیسک زانو با چند حرکت ورزشی
 • توانبخشی درد جلوی ساق پا
 • فواید تمرین های ورزشی برای مغز