متخصص ارتوپدی ، جراح استخوان و مفاصل و فوق تخصص جراحی زانو در تهران و کرج 
 

عوارض و طول درمان پارگی رباط صلیبی زانو

رباط متقاطع جلویی (صلیبی جلویی یا قدامی) یکی از رباط‌های مهم داخلی مفصل زانو است که مهم‌ترین وظیفه آن، محدود کردن حرکت استخوان درشت نی به جلو و چرخش داخلی آن در عمل صاف کردن زانو است.

 

 به طور معمول، افراد آسیب دیده عنوان می‌کنند که زمان آسیب در حین چرخش شدید و ناگهانی زانو صدایی از زانو شنیده‌ و بلافاصله دچار درد شدید زانو شده‌اند.

 

 غالبا در دو ساعت اول پس از آسیب، زانو متورم و گرم می‌شود. به همین جهت ضروری است بیمار برای کنترل تورم، روی نواحی متورم اطراف مفصل، یخ بگذارد و هر دو تا سه ساعت یک بار، هر بار به مدت شش تا هشت دقیقه این کار را انجام دهد.

 

به طور معمول فرد آسیب دیده احساس بی‌ثباتی در زانو می‌کند و می‌گوید که در راه رفتن و تغییر جهت دادن زانویش خالی می‌کند، همچنین برخی از بیماران فقط در حالت تند رفتن، دویدن یا از پله پایین آمدن، دچار درد یا خالی کردن زانو می‌شوند.

 

شایع‌ترین مکانیسم پارگی رباط متقاطع جلویی چرخش زانو به خارج به همراه انحراف آن به داخل است، در زمانی که فرد بر روی اندام مربوطه تکیه دارد و به صورت ناگهانی به سمت مقابل می‌چرخد و تغییر جهت می‌دهد، محل پارگی ممکن است در ناحیه اتصال این رباط به انتهای تحتانی ران، انتهای فوقانی درشت نی یا در وسط باشد.

 

یک متخصص ارتوپدی از عوامل پارگی رباط متقاطع جلویی به دلیل ورزش، تصادفات و سقوط از ارتفاع اشاره کرد و افزود: پارگی این رباط در اغلب ورزش‌ها بویژه ورزش‌های تماسی، مثل فوتبال، والیبال، بسکتبال، کشتی و ورزش‌های رزمی اتفاق می‌افتد. همچنین تصادف با وسایل نقلیه نیز از عوارض شایع پارگی رباط قدامی زانو است.

 

او از روش‌های تشخیص پارگی رباط متقاطع جلویی به گرفتن شرح حال بیمار، انجام تست‌های بالینی، ام آر ای، رادیوگرافی ساده و آرتروسکوپی اشاره کرد. در صورتی که پارگی رباط عمل جراحی نشود، زانو دچار عوارضی مانند پارگی مینیسک و آرتروز می‌شود. بنابراین بهتر است عمل جراحی بازسازی رباط صلیبی انجام شود.

 

 به طور کلی درمان رباط صلیبی قدامی شامل جراحی و غیرجراحی است که فیزیوتراپی در هر دو روش غیرجراحی و جراحی به منظور تسریع و افزایش کیفیت روند درمانی موثر است. هدف از انجام فیزیوتراپی، تقویت عضله چهار سر ران است که به عنوان تثبت کننده ثانویه زانو در حرکت به جلوی « تی بیا» بر روی «فمور» عمل می‌کند.

 

وی، تورم، درد، بی‌حسی و آسیب بافت جایگزین را از عوارض احتمالی پس از جراحی اشاره و خاطرنشان کرد: ایجاد تورم در مفصل بعد از جراحی طبیعی است و ممکن است کمی از آن تا مدتی باقی بماند.

 

این متخصص ارتوپدی اضافه کرد: بافت جایگزین شده نیز حدود پنج ماه وقت لازم دارد تا خون‌گیری مجدد کند، اما از نظر بافت‌شناسی این زمان تا یک سال طول می‌کشد.

 • Hits: 118
 • آرتروز زانو / دو نوع عمل برای جراحی تعویض زانو

  آرتروز زانو می تواند تمامی فعالیت های روزانه را تحت تاثیر قرار دهد، مثل راه رفتن، بالا رفتن از پله ها، نشستن و یا دراز کشیدن برای استراحت. جراحی زانو به تسکین آن کمک می کند، البته فراموش نکنید این آخرین راه است و پزشکان همیشه گزینه های درمانی دیگر را برای اولین راه انتخاب و توصیه می کنند که شامل خوردن داروهای خوراکی است.

  ادامه مطلب ...

 • زانو درد؛ 7 دلیل رایج زانو درد و عوامل ایجاد کننده آنها

   زانو درد یک  مشکل رایج به خصوص بین میانسالان و سالمندان است و می تواند ناشی از جراحت ها یا صدمات وارده به زانو باشد. داخل زانو که با نام زانوی داخلی یا محفظه داخلی شناخته می شوند، ناحیه ای است که در زیر قسمت بیرونی زانو قرار دارد.

  ادامه مطلب ...

 • روش های کاهش درد مفصل زانو

  اگر در زانوی خود احساس درد کردید، هرچه سریع تر برای درمان آن اقدام کنید و علت را جویا شوید.

  ادامه مطلب ...

 • سندرم درد پاتلوفمورال : درد در کشکک زانو ناشی از اضافه وزن و آسیب

  سندرم درد پاتلوفمورال به درد در قسمت جلوی زانو و اطراف یا پشت زانو (پاتلا) گفته می شود. این بیماری یکی از شایع‌ترین اختلالات زانو است

  ادامه مطلب ...

 • منیسک دیسکی شکل چیست

  منیسک دیسکی Discoid meniscus به شکل و حالت غیر طبیعی منسیک اطلاق می شود و این منیسک به خاطر همین شکل غیر طبیعی که دارد بیشتر از معمول در خطر آسیب قرار دارد.

  ادامه مطلب ...

 • هشت روش برای پیشگیری از آرتروز زانو

  آرتروز زانو یکی از شایع ترین بیماری ها در جامعه است.  اکثر افراد در بین نزدیکان و یا اطرافیانشان شخصی را دارند که مبتلا به آرتروز زانو باشد. افرادی که به این بیماری مبتلا هستند درد بسیاری را تحمل می کنند و متاسفانه در برخی مواقع کار چندانی هم از دست پزشکان ساخته نیست.

  ادامه مطلب ...

 • آرتروز زانو / دو نوع عمل برای جراحی تعویض زانو
 • زانو درد؛ 7 دلیل رایج زانو درد و عوامل ایجاد کننده آنها
 • روش های کاهش درد مفصل زانو
 • سندرم درد پاتلوفمورال : درد در کشکک زانو ناشی از اضافه وزن و آسیب
 • منیسک دیسکی شکل چیست
 • هشت روش برای پیشگیری از آرتروز زانو