متخصص ارتوپدی ، جراح استخوان و مفاصل و فوق تخصص جراحی زانو در تهران و کرج 
 

عوارض و طول درمان پارگی رباط صلیبی زانو

رباط متقاطع جلویی (صلیبی جلویی یا قدامی) یکی از رباط‌های مهم داخلی مفصل زانو است که مهم‌ترین وظیفه آن، محدود کردن حرکت استخوان درشت نی به جلو و چرخش داخلی آن در عمل صاف کردن زانو است.

 

 به طور معمول، افراد آسیب دیده عنوان می‌کنند که زمان آسیب در حین چرخش شدید و ناگهانی زانو صدایی از زانو شنیده‌ و بلافاصله دچار درد شدید زانو شده‌اند.

 

 غالبا در دو ساعت اول پس از آسیب، زانو متورم و گرم می‌شود. به همین جهت ضروری است بیمار برای کنترل تورم، روی نواحی متورم اطراف مفصل، یخ بگذارد و هر دو تا سه ساعت یک بار، هر بار به مدت شش تا هشت دقیقه این کار را انجام دهد.

 

به طور معمول فرد آسیب دیده احساس بی‌ثباتی در زانو می‌کند و می‌گوید که در راه رفتن و تغییر جهت دادن زانویش خالی می‌کند، همچنین برخی از بیماران فقط در حالت تند رفتن، دویدن یا از پله پایین آمدن، دچار درد یا خالی کردن زانو می‌شوند.

 

شایع‌ترین مکانیسم پارگی رباط متقاطع جلویی چرخش زانو به خارج به همراه انحراف آن به داخل است، در زمانی که فرد بر روی اندام مربوطه تکیه دارد و به صورت ناگهانی به سمت مقابل می‌چرخد و تغییر جهت می‌دهد، محل پارگی ممکن است در ناحیه اتصال این رباط به انتهای تحتانی ران، انتهای فوقانی درشت نی یا در وسط باشد.

 

یک متخصص ارتوپدی از عوامل پارگی رباط متقاطع جلویی به دلیل ورزش، تصادفات و سقوط از ارتفاع اشاره کرد و افزود: پارگی این رباط در اغلب ورزش‌ها بویژه ورزش‌های تماسی، مثل فوتبال، والیبال، بسکتبال، کشتی و ورزش‌های رزمی اتفاق می‌افتد. همچنین تصادف با وسایل نقلیه نیز از عوارض شایع پارگی رباط قدامی زانو است.

 

او از روش‌های تشخیص پارگی رباط متقاطع جلویی به گرفتن شرح حال بیمار، انجام تست‌های بالینی، ام آر ای، رادیوگرافی ساده و آرتروسکوپی اشاره کرد. در صورتی که پارگی رباط عمل جراحی نشود، زانو دچار عوارضی مانند پارگی مینیسک و آرتروز می‌شود. بنابراین بهتر است عمل جراحی بازسازی رباط صلیبی انجام شود.

 

 به طور کلی درمان رباط صلیبی قدامی شامل جراحی و غیرجراحی است که فیزیوتراپی در هر دو روش غیرجراحی و جراحی به منظور تسریع و افزایش کیفیت روند درمانی موثر است. هدف از انجام فیزیوتراپی، تقویت عضله چهار سر ران است که به عنوان تثبت کننده ثانویه زانو در حرکت به جلوی « تی بیا» بر روی «فمور» عمل می‌کند.

 

وی، تورم، درد، بی‌حسی و آسیب بافت جایگزین را از عوارض احتمالی پس از جراحی اشاره و خاطرنشان کرد: ایجاد تورم در مفصل بعد از جراحی طبیعی است و ممکن است کمی از آن تا مدتی باقی بماند.

 

این متخصص ارتوپدی اضافه کرد: بافت جایگزین شده نیز حدود پنج ماه وقت لازم دارد تا خون‌گیری مجدد کند، اما از نظر بافت‌شناسی این زمان تا یک سال طول می‌کشد.

 • Hits: 268
 • تاندونیت آشیل

  تاندونیت آشیل چیست؟ تاندونیت آشیل (Achilles tendinitis)، آسیبی است که در اثر استفاده بیش از حد از تاندون آشیل رخ می دهد. این تاندون، در واقع نوار بافتی است که عضلات ساق پا را به استخوان پاشنه متصل می‌کند.

  ادامه مطلب ...

 • درمان خانگی زانو درد با استراحت، کمپرس گرم و سرد و رژیم غذایی

  در این مقاله در مورد درمان‌های خانگی برای کمک به درمان زانو درد خفیف تا متوسط ناشی از آرتریت، آسیب‌دیدگی‌های جزئی یا التهاب صحبت می‌کنیم.

  ادامه مطلب ...

 • زانو درد در دوچرخه سواری و پیشگیری از آن

  آیا دوچرخه‌سواري به زانو آسيب وارد می کند؟ به ‌هيچ وجه.

  ادامه مطلب ...

 • چگونه از ابتلا به آرتروز زانو پیشگیری کنیم؟

  آرتروز مفاصل مختلف در سنین بالای 60 سالگی بروز می کند؛ با توجه به اینکه تهیه پروتز و درمان آرتروز در هر کدام از نقاط مفصلی مانند زانو، آرنج، انگشتان و شانه بسیار پرهزینه است، لازم است درخصوص پیشگیری از این بیماری توجه لازم صورت گیرد.

  ادامه مطلب ...

 • آسیب های رایج در باشگاه

  در اینجا شش مورد از شایع ترین آسیب های ورزشی در باشگاه به علاوه نکات مهمی برای پیشگیری از آن ها را به شما خواهیم گفت.

  ادامه مطلب ...

 • پارگی رباط صلیبی قدامی؛ علائم، علل، درمان آن

  آیا پارگی این رباط، درد آور است؟ معمولاً، بله و گاهی اوقات خیلی دردناک است، اگرچه برخی افراد در ابتدا درد زیادی را تجربه نمی کنند.

  ادامه مطلب ...

 • تاندونیت آشیل
 • درمان خانگی زانو درد با استراحت، کمپرس گرم و سرد و رژیم غذایی
 • زانو درد در دوچرخه سواری و پیشگیری از آن
 • چگونه از ابتلا به آرتروز زانو پیشگیری کنیم؟
 • آسیب های رایج در باشگاه
 • پارگی رباط صلیبی قدامی؛ علائم، علل، درمان آن