متخصص ارتوپدی ، جراح استخوان و مفاصل و فوق تخصص جراحی زانو در تهران و کرج 
 

عوارض و طول درمان پارگی رباط صلیبی زانو

رباط متقاطع جلویی (صلیبی جلویی یا قدامی) یکی از رباط‌های مهم داخلی مفصل زانو است که مهم‌ترین وظیفه آن، محدود کردن حرکت استخوان درشت نی به جلو و چرخش داخلی آن در عمل صاف کردن زانو است.

 

 به طور معمول، افراد آسیب دیده عنوان می‌کنند که زمان آسیب در حین چرخش شدید و ناگهانی زانو صدایی از زانو شنیده‌ و بلافاصله دچار درد شدید زانو شده‌اند.

 

 غالبا در دو ساعت اول پس از آسیب، زانو متورم و گرم می‌شود. به همین جهت ضروری است بیمار برای کنترل تورم، روی نواحی متورم اطراف مفصل، یخ بگذارد و هر دو تا سه ساعت یک بار، هر بار به مدت شش تا هشت دقیقه این کار را انجام دهد.

 

به طور معمول فرد آسیب دیده احساس بی‌ثباتی در زانو می‌کند و می‌گوید که در راه رفتن و تغییر جهت دادن زانویش خالی می‌کند، همچنین برخی از بیماران فقط در حالت تند رفتن، دویدن یا از پله پایین آمدن، دچار درد یا خالی کردن زانو می‌شوند.

 

شایع‌ترین مکانیسم پارگی رباط متقاطع جلویی چرخش زانو به خارج به همراه انحراف آن به داخل است، در زمانی که فرد بر روی اندام مربوطه تکیه دارد و به صورت ناگهانی به سمت مقابل می‌چرخد و تغییر جهت می‌دهد، محل پارگی ممکن است در ناحیه اتصال این رباط به انتهای تحتانی ران، انتهای فوقانی درشت نی یا در وسط باشد.

 

یک متخصص ارتوپدی از عوامل پارگی رباط متقاطع جلویی به دلیل ورزش، تصادفات و سقوط از ارتفاع اشاره کرد و افزود: پارگی این رباط در اغلب ورزش‌ها بویژه ورزش‌های تماسی، مثل فوتبال، والیبال، بسکتبال، کشتی و ورزش‌های رزمی اتفاق می‌افتد. همچنین تصادف با وسایل نقلیه نیز از عوارض شایع پارگی رباط قدامی زانو است.

 

او از روش‌های تشخیص پارگی رباط متقاطع جلویی به گرفتن شرح حال بیمار، انجام تست‌های بالینی، ام آر ای، رادیوگرافی ساده و آرتروسکوپی اشاره کرد. در صورتی که پارگی رباط عمل جراحی نشود، زانو دچار عوارضی مانند پارگی مینیسک و آرتروز می‌شود. بنابراین بهتر است عمل جراحی بازسازی رباط صلیبی انجام شود.

 

 به طور کلی درمان رباط صلیبی قدامی شامل جراحی و غیرجراحی است که فیزیوتراپی در هر دو روش غیرجراحی و جراحی به منظور تسریع و افزایش کیفیت روند درمانی موثر است. هدف از انجام فیزیوتراپی، تقویت عضله چهار سر ران است که به عنوان تثبت کننده ثانویه زانو در حرکت به جلوی « تی بیا» بر روی «فمور» عمل می‌کند.

 

وی، تورم، درد، بی‌حسی و آسیب بافت جایگزین را از عوارض احتمالی پس از جراحی اشاره و خاطرنشان کرد: ایجاد تورم در مفصل بعد از جراحی طبیعی است و ممکن است کمی از آن تا مدتی باقی بماند.

 

این متخصص ارتوپدی اضافه کرد: بافت جایگزین شده نیز حدود پنج ماه وقت لازم دارد تا خون‌گیری مجدد کند، اما از نظر بافت‌شناسی این زمان تا یک سال طول می‌کشد.

 • Hits: 179
 • در مورد تعویض مفصل زانو چه باید بدانیم؟

  در جراحی تعویض مفصل زانو، مفصل آسیب دیده توسط جراح خارج شده و به جای آن یک مفصل مصنوعی قرار می گیرد. جراحی تعویض مفصل زانو در شرایط زیر انجام می گیرد:

  ادامه مطلب ...

 • چه نرمش هایی را بعد از جراحی رباط زانو انجام دهیم؟

  مهمترین وظیفه شما قبل از جراحی بدست آوردن دامنه حرکتی مناسب در مفصل زانو است و بعد از جراحی شما باید با انجام نرمش های خاصی حرکت مفصل زانوی خود را به حالت اول برگردانده و عضلات اطراف آنرا قوی کنید.

  ادامه مطلب ...

 • محافظت از زانو ها

  صدمات فیزیکی و جراحت ها مانند پارگی یا آسیب دیدن رباط های زانو، شکستگی استخوان های ران، ساق یا کشکک زانو، پاره شدن منیسک و آسیب به تاندون های زانو می توانند باعث درد زانو گردند. استئوآرتریت (Osteoarthritis) که معمولا به نام آرتروز شناخته می شود، معمولا با افزایش سن و در اثر استفاده بیش از حد از زانو در شرایط نامناسب ایجاد می گردد و موجب تخریب غضروف مفصلی، سایش استخوانها بر روی هم و ایجاد درد می شود.

  ادامه مطلب ...

 • پیشگیری از پوکی استخوان با برنامه غذایی سرشار از کلسیم

   پوکی استخوان یک بیماری “خاموش” است که با از دست دادن حجم استخوان ها همراه است. به علت این که در پوکی استخوان، استخوان ها ضعیف می شوند، احتمال شکستگی بالا می رود که منجر به خطرات جدی برای سلامتی می شود.

  ادامه مطلب ...

 • از سیر تا پیاز زانو درد و درمان ها

  درد زانو از شایع ترین مشکلات عضلانی-اسکلتی در بین افراد است. در جامعه ی امروزی که به طور فزاینده ای فعال تر است، شمار مشکلات زانو افزایش یافته و درد زانو طیف گسترده ای از علل و درمان های خاص را به خود اختصاص داده است.

  ادامه مطلب ...

 • جراحی تعویض مفصل زانو

   زانو درد یکی از بدترین دردهایی است که زندگی شخص را دچار اختلال می کند. روش های زیادی برای درمان پوکی استخوان زانو وجود دارد که یکی از این روش ها جراحی تعویض مفصل زانو است.

  ادامه مطلب ...

 • در مورد تعویض مفصل زانو چه باید بدانیم؟
 • چه نرمش هایی را بعد از جراحی رباط زانو انجام دهیم؟
 • محافظت از زانو ها
 • پیشگیری از پوکی استخوان با برنامه غذایی سرشار از کلسیم
 • از سیر تا پیاز زانو درد و درمان ها
 • جراحی تعویض مفصل زانو